کاخ گلستان از جمله مکان های تاریخی و دیدنی در شهر تهران است و بیش از ۴ هکتار مساحت دارد. مهمترین بنایی که در این کاخ وجود دارد شمس العماره است.

کاخ گلستان یک مکان تاریخی و بسیار زیبا است که در مرکز شهر و میدان ارگ شهر تهران واقع شده است. این بنای تاریخی، یکی از مهمترین بناها در تهران می باشد و بازدید کننده های فراوانی را به خود جذب می کند. این بنای تاریخی در دوران صفوی ساخته شده است. آثار هنری فراوانی از هنرمندان را می توانید در این کاخ زیبا مشاهده نمایید. بناهای بسیار زیبایی در این کاخ وجود دارند که مهمترین آنها شمس العماره می باشد. همچنین تالار آینه کاخ گلستان نیز توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. عمارت بادگیر مکان دیدنی دیگری از کاخ است که دیدن آن خالی از لطف نمی باشد. وسعت این کاخ زیبا در حال حاضر ۴/۵ هکتار است. که اطراف آن را ساختمان های نوساز امروزی فرا گرفته اند که از جلوه خاص این کاخ کاسته اند.

کاخ گلستان کجاست

در مرکز شهر تهران مکانی شلوغ و پر ازدحام، در میدان ارگ، کاخ گلستان واقع شده است. در خیابان ۱۵ خرداد که یکی از محله های شلوغ و پر سروصدای شهر تهران می باشد و رفت و آمد مردم به سختی انجام می گیرد، کمی آن طرف تر به فضای بسیار آرام و به دور از هیاهو به عمارتی تاریخی و زیبا می رسید که در روزگاران قدیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

وقتی وارد کاخ می شوید در ابتدا باغ زیبا و دل انگیزی را پیش روی خود می بینید که درختان تنومند آنجا نشان از تاریخ بسیار دور این مکان دارد.

متاسفانه بناهای ساخته شده در اطراف کاخ و شلوغی و ازدحام خیابان های اطراف این مکان تاریخی، از جلوه زیبای کاخ کاسته است و در زمان ورود به کاخ گلستان شما به این موضوع پی خواهید برد.

کاخ گلستان

 

تاریخچه کاخ گلستان

بنیان اصلی کاخ گلستان در زمان شاه عباس صفوی در سال ۹۹۸ هجری قمری نهاده شده است. ولی بعضی شواهد وجود دارند که بنای اصلی کاخ را به دوران کریم خان زند و در سال های ۱۱۷۳ و ۱۱۸۰ هجری قمری ربط می دهند.

این بنای تاریخی در میدان ارگ تهران واقع شده است که در زمان آقا محمد خان قاجار اهمیت بسیار بالایی پیدا نمود. آقا محمد خان قاجار بعد از اینکه لطفعلی خان را شکست داد به تهران آمد و در سال ۱۲۰۹ هجری قمری در این کاخ تاجگذاری نمود و خود را شاه ایران نامید.

این عمل شاه به کاخ تاریخی گلستان رنگ و بویی تازه داد. تاجگذاری ناصرالدین شاه در سال ۱۲۶۴ هجری قمری اتفاق افتاد و پادشاهی او ۴۹ سال طول کشید. در این مدت ناصرالدین شاه سه سفر به کشورهای اروپایی داشت که در طول این سفرها کاخ زیبای گلستان تغییراتی نمود. لازم به ذکر است برخی افراد قدمت این کاخ زیبا را به دوران زندیه نسبت می دهند.

کاخ گلستان و بخش های مختلف آن

از مهمترین بخش های کاخ گلستان بنای شمس العماره می باشد که بسیار دیدنی و جذاب است.

بخش دیگر کاخ، تالار آینه و تالار سلام می باشند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. ایوان تخت مرمر با رنگ و لعاب خاص خود بسیار دیدنی است و دارای زیبایی های بی نظیر و چشم نواز می باشد.

حوضخانه نام قسمت دیگری از کاخ گلستان است و بازدیدکننده های بسیاری از این مکان تاریخی دیدن می کنند.

کاخ ابیض و خلوت کریمخانی مکانی بسیار متفاوت هستند. تالارهای عاج، الماس و تالار برلیان از جمله تالارهای زیبا و مجلل کاخ می باشند که معماری زیبا و پرده های خوش رنگ و گران قیمت آنجا چشم نوازی می کنند.

جالب است بدانید تاجگذاری محمد رضا شاه پهلوی در تالار سلام انجام شده است. همچنین مجلس یکم در تالار برلیان شکل گرفته است و تاجگذاری مظفرالدین شاه نیز در عمارت بادگیر انجام گرفته است.

عمارت خروجی بخش دیگری از کاخ می باشد. جالب است بدانید این عمارت به ضلع شمالی شمس العماره متصل شده است و باغ گلستان به این وسیله به دو قسمت تقسیم شده است. و اما تکیه دولت در زمان ناصرالدین شاه قاجار بنا شد.

بخش های مختلف کاخ

گرفتن بلیط و بازدید از کاخ گلستان

برای بازدید از کاخ گلستان و ورود به کاخ باید بلیط تهیه نمایید. ورودی هر بخش از کاخ، بلیط مخصوص به خود را دارد و برای بازدید از مکان ها و عمارت های مختلف کاخ، باید بلیط جدا تهیه کنید.

ساعت بازدید از کاخ گلستان از ۹:۳۰ صبح شروع می شود و تا ساعت ۶:۳۰ عصر ادامه دارد. لازم به ذکر است برای بازدید گروهی از کاخ از قبل باید هماهنگی های لازم انجام گیرد.

تهیه بلیط برای بعضی ارگان ها و سازمان ها رایگان می باشد بنابراین قبل از ورود به کاخ از این مطلب آگاهی یابید تا در صورت داشتن چنین شرایطی به صورت رایگان از کاخ دیدن نمایید. در زمان بازدید از کاخ عکاسی و فیلمبرداری ممنوع می باشد، همچنین دست زدن و لمس کردن وسایل داخل کاخ گلستان ممنوع است.

روزهای تعطیل این مجموعه باز می باشد و آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است. قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان خارجی بیشتر از بازدیدکنندگان داخلی است.

معماری کاخ تاریخی گلستان

معماری کاخ گلستان آمیخته ای از هنر ایران زمین و هنر اروپایی است. به علت تاریخ کهنی که این کاخ زیبا و دیدنی دارد، هنرمندان بسیار زیادی در این کاخ هنرنمایی کرده اند.

در هر جای کاخ شما می توانید آثار هنری به جا مانده از هنرمندان ماهر ایران را ببینید، از کاشی کاری گرفته تا گچ کاری های بسیار زیبا، همه هنر دست مردم ایران می باشند. رنگ های بسیار شاد به کار رفته در معماری کاخ سخن از شادی و سرور مردمان گذشته ایران زمین دارد و اما شما می توانید هنر اروپایی را هم در این کاخ مشاهده کنید.

به علت رفت و آمد پادشاهان به کشورهای اروپایی، معماری این کاخ تاریخی از هنر اروپایی تاثیر گرفته است. در بعضی از بخش های کاخ این هنرها بیشتر نمایان هستند.

 

قدیمی ترین بخش کاخ

قدیمی ترین قسمت کاخ گلستان، ایوان تخت مرمر می باشد. که قدمت این بخش به زمان کریم خان زند برمی گردد. این مکان در زمان پادشاهان محلی برای تجمعات در مناسبت های گوناگون در طول سال بوده است.

یکی از این مناسبت ها جشن های ایام نوروز می باشد که شاه با حضور در این مکان به مردم شادباش می گفته است. این مکان زیبا و بسیار قدیمی دو بار تغییر یافته است. در زمانی که آقا محمد خان به شهر شیراز لشکر کشی کرد قصر وکیل را ویران نمود و تمام پرده ها، سنگ های مرمر و درهای خاتم کاری آنجا را به کاخ زیبای گلستان آورد و دستور داد آنها را در ایوان تخت مرمر به کار برند.

همچنین در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه خساراتی به این ایوان تاریخی و قدیمی وارد شده بود که نیاز به تعمیر و بازسازی داشت، بنابراین در زمان ناصرالدین شاه ایوان تخت مرمر بازسازی شد و تغییرات بسیار زیادی نسبت به گذشته خود داشت. ولی در کل معماری این بخش از باغ بی نظیر می باشد و گچبری ها و آینه کاری های ایوان هنر دست هنرمندان ایران زمین است.

ایوان تخت مرمر

نظرتان را بگویید