برج میلاد تهران سازه ۴۳۵ متری که حاصل تلاش ۱۱ساله مهندسان ایرانی است، همچون نگینی در پایتخت می درخشد و عنوان بلندترین برج مخابراتی کشور را یدک میکشد. این برج مدرن حالا در کنار برج آزادی و پل طبیعت، نمادی شناخته شده برای همگان میباشد و علاوه بر معماری منحصربه فرد از لحاظ امکانات تفریحی- رفاهی کامل میباشد.
چشم انداز بی نظیر شهر تهران، فضای مناسب برای کودکان و بزرگسالان، دهکده اقوام ایرانی، لیزریوم برج میلاد، سینما گیم، دلفیناریوم و … همگی از مزایا و امکانات برج میلاد محسوب میشوند که بر جذابیت تفریح در این مکان افزوده است.
اگر برای گذراندن اوقاتی خوش به دنبال مکانی مناسب میگردید در این مقاله تا انتها با ما همراه باشید.
هدف کلی این مطلب :
۱- آشنایی با معماری و ساخت برج میلاد
۲- شناخت امکانات و مکان های تفریحی برج میلاد

تاریخچه ساخت بلندترین برج ایران، برج میلاد

در سال ۱۳۷۰ بود که پیشنهاد ساخت یک برج چندمنظوره درست زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد. سه سال بعد در سال ۱۳۷۳ مطالعات لازم برای یافتن محل ساخت برج آغاز گردید و در ادامه عملیات تحقیق، یک گروه شامل تیم شهرسازی، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک بررسی های لازم را انجام دادند تا اینکه نقطه ای به نام کوی نصر از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی، مناسب شناخته شد.

پروژه ساخت این برج با نام برج یادمان در سال ۱۳۷۶ به طور رسمی کلید خورد؛ اما چهارسال بعد به مناسبت سالروز تولد امام خمینی، به نام برج میلاد تغییر پیدا کرد.
تسهیل و گسترش ارتباطات بیسیم (Wireless) در سطح تهران بزرگ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون (VHF/UHF/FM)، ایجاد زیرساخت های تلویزیونی دیجیتال (DVB/MVDS)، هواشناسی و کنترل ترافیک از اهداف اصلی ساخت این برج بود که سرانجام پس از ۱۱ سال در مهر ۱۳۸۷ کار آن به پایان رسید.


مجموعه برج میلاد در زمینی به مساحت ۴هزارهکتار با ارتفاع ۱۴۴۴ متر از دریا با شعار ” آسمان نزدیک است” در حضور نمایندگان مجلس و شهردار تهران در سال ۱۳۸۷ افتتاح شد و در آن را به روی مردم گشودند.

معماری این برج چگونه است؟

شکل کلی برج میلاد از یک هشت ضلعی تشکیل شده است که تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل به آن متصل هستند. به طور کلی ساختمان برج، این بخش ها را در دل خود جای داده است:
۱- ساختمان پای برج (لابی) :
ساختمان پای برج میلاد ۶ طبقه دارد که شامل دو طبقه زیرزمین، یک طبقه هم کف و سه طبقه فوقانی می شود. سقف بتنی یکپارچه قوسی شکل و منحصر به فرد این ساختمان از برجسته ترین کارهای بتنی معماری معاصر به شمار می آید.
۲- شفت:
شفت برج یک سازه بتنی است که کاربری عمومی ندارد و فقط به عنوان محل عبور تاسيسات و آسانسور های پرسرعت از آن استفاده می شود. در ۳ ضلع این شفت ۶ دستگاه آسانسور با سرعت ۷ متر بر ثانیه بازدیدکنندگان را در کمتر از ۵۰ ثانیه به راس برج منتقل می کنند.
۳- ساختمان راس:
این ساختمان، اصلی ترین بخش بهره برداری برج محسوب می شود که در ۱۲ طبقه و با زیربنای تقریبی ۱۲ هزار مترمربع بنا شده است. بدنه بیرونی ساختمان راس و نمای آن شیشه ای میباشد و در طبقات مختلف ساختمان راس برج، سکوی دید باز و بسته، گنبد آسمان، رستوران گردان با گنجایش حدود ۴۰۰ نفر، رستوران ویژه، تریا، گالری های هنری،‌ موزه مشاهیر و طبقات ویژه مخابرات و تلویزیون در نظر گرفته شده است.
۴- دکل آنتن برج:
دكل آنتن برج میلاد، سازه ای از جنس فولاد خاص ضدخوردگی است که ارتفاع آن به ۱۲۰ متر میرسد. در پایین ترین قسمت، شکل آن مانند یک ۱۶ ضلعی به قطر ۶ متر و در بالاترین قسمت به صورت یک مربع ۶۰ سانتی متری است. دكل در ۴ قسمت ساخته شده است که قسمت زیرین، محل نصب آنتن های مخابراتی كاربران عمومی و سه قسمت فوقانی به آنتن تلویزیونی آنالوگ و دیجیتال اختصاص دارد.

افتخارات برج میلاد

• بلندترین برج ایران
• ششمین برج مخابراتی دنیا
• بیستمین سازه بلند نا مُتکی (سازه‌هایی بدون نگه‌دارنده‌ای مانند سیم و دکل)
• مقام نخست از نظر وسعت کاربری سازه راس برج با زیربنای ۱۳۰۰۰ متر

معرفی بخش های قابل بازدید برج برای مردم

برج میلاد ۱۲ طبقه دارد که در مجموع بازدید از هشت طبقه آن امکان پذیر بوده و چهار طبقه دیگربرای استفاده های فنی و مخابراتی تعبیه شده اند. زمان بازدید از برج میلاد، همه روزه از ۹ صبح تا ساعت ۲۱ است که این ساعت، مختص بازدید از داخل برج میباشد و استفاده از محوطه و تفریحات آن محدودیتی ندارد. در ادامه بهترین بخش های دیدنی برج میلاد و محوطه اطراف را مشاهده کنید و با آنها آشنا شوید…

قسمت لابی برج میلاد

لابی برج با معماری زیبا و منحصر به فرد شامل شش طبقه است که در طبقات اول تا سوم آن رستوران‌های بین‌المللی، تریا، واحد‌های تجاری و نمایشگاه وجود دارد. از آنجایی که لابی محل ورود بازدید کنندگان برج است، در این مکان بانک، خودپرداز، محل پذیرش مهمان و بخش‌های اداری برج نیز قرار گرفته است.
موزه شهرداری
موزه شهرداری برج میلاد در طبقه چهارم این برج واقع شده است که دست نوشته‌های قدیمی ایران، هدایایی اهدایی به شهرداری در دوره‌های مختلف و کره‌های قدیمی قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی که از موزه ژرژ پمپیدو خریده شده است، جزو جذابیت های بازدید از موزه شهرداری برج میلاد محسوب میشود.
اگر دوست دارید بالای برج میلاد بروید ولی کمی ترس از ارتفاع دارید، میتوانید به سکوی دید بسته واقع در همین طبقه چهارم بروید و در ارتفاع ۲۶۱متری، در محیطی امن و کاملا سرپوشیده نمایی جذاب از پایتخت را مشاهده کنید.

لابی برج میلاد

موزه مشاهیر و موزه سکه

موزه مشاهیر برج میلاد، در طبقه پنجم برج در ارتفاع ۲۷۱ متری از سطح زمین قرار گرفته است و شامل تندیس‌های و مجسمه‌های ساخته شده از شخصیت‌های مهم ادبی، سیاسی، مفاخر و دانشمندان ایرانی است. موزه سکه نیز شامل ۱۶۰ سکه مربوط به دوران باستان، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان نظیر درهم، دینار، فلوس، پول، قران، شاهی و … است. علاوه بر سکه‌ها در این موزه می‌توان اشیا قدیمی دیگر را نیز مشاهده کرد.

موزه مشاهیر برج میلاد
گنبد آسمان

این اثر هنری خلق شده توسط دکتر رضا یحیایی در بالاترین طبقه از ساختمان بالای برج در ارتفاع ۳۰۲ متری قرار دارد که تاریخ تمدن ایران را به گونه ای هنرمندانه در دل این طبقه روایت کرده است. همچنین این طبقه مزین به پرچم بارگاه های مطهر ائمه می باشد که در مناسبت های مختلف به مجموعه اهدا شده است.
دکل آنتن برج که کاربری مخابراتی دارد از این طبقه شروع و تا ۱۲۰ متر ادامه پیدا می کند.

گنبد آسمان

سکوی دیدباز

در طبقه هفتم و ارتفاع ۲۸۰ متری، فضایی روباز با دید ۳۶۰ درجه، در اختیار شما برای تماشای شهر قرار گرفته است. برای داشتن چشم اندازی باکیفیت تر، دوربین‌هایی در بالکن مستقر شده است که کمک می‌کند تصاویر واضح‌تری داشته باشید.
در این طبقه، همچنین ماکت‌های برج‌های بلند مخابراتی جهان، میل‌های قدیمی ایران، شهرفرنگ(جهت نمایش تصاویر تهران قدیم) از نوستالژیک های جذاب و قابل رویت هستند.
همچنان میتوانید از تریای موجود در این طبقه جهت استراحت استفاده نمایید.
هزینه بلیط برج میلاد برای این قسمت ۱۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

سکو دیدباز

رستوران گردان برج میلاد

برای تجربه ای متفاوت دریکی از بزرگترین رستوران های گردان دنیا در ارتفاع ۲۷۶ متری برج آماده باشید. این رستوران در هر ساعت یک دور کامل می چرخد و شما در طول این مدت در حالی که در کنار خانواده مشغول میل غذای دلخواه خود هستید نمایی ۳۶۰ درجه از تهران را نظاره گر خواهید بود . اثر هنری شاهنامه فردوسی (اثری از استاد گرمچی) بر زیبایی های رستوران افزوده است و شما در طول یک ساعت روایتی از شاهنامه را شاهد خواهید بود. با تهیه بلیط رستوران می توانید از مجموعه ای از غذاهای ایرانی و فرنگی استفاده کنید.

رستوران گردان

سینما گیم

اگر به دنبال تفریحی شاد و به یاد ماندنی هستید، سینما گیم برج میلاد بهترین گزینه برای شماست که این سینما با ظرفیت ۸نفر و صندلی های متحرک پیشرفته دو پکیج به مردم ارائه میدهد:
پکیج اول سینما ۶ بعدی است که فیلمی جذاب و حیرت انگیز برایتان به نمایش می‌گذارد.
پکیج دوم سینما ۷ بعدی(گیم) که شما در بازی شرکت خواهید داشت و با تفنگ‌های لیزری که هر صندلی به آن مجهز شده است، زامبی‌ها یا کابوی‌ها را از میدان خارج می‌کنید و امتیاز می‌گیرید! افکت‌های مختلف طوفان، رعد و برق، باد، باعث می‌شود شما کاملا در فضای پیش رو غرق شوید و لذتی ماجراجویانه را تجربه کنید.

دلفیناریوم

جالب است بدانید اولین دلفیناریوم غیرساحلی خاورمیانه در برج میلاد ساخته شده است که یک شیر دریایی و دو دلفین تربیت شده در آن نگهداری میشوند. در دلفیناریوم غیرساحلی، می‌بایست فرمولاسیون آب اقیانوس دقیقا شبیه سازی شود تا برای جانداران درون آب مناسب شود، که خوشبختانه دلفیناریوم برج میلاد به این تکنولوژی دست یافته است. یکی از پرطرفدارترین قسمت ها برای سرگرمی مردم با انجام حرکات آکروباتیک و نمایشی توسط دلفین ها، این مجموعه میباشد.
مزایده نقاشی دلفین ها، عکاسی و شنا با دلفین ها و قایق سواری از دیگر کارهایی است که میتوانید در دلفیناریوم برج میلاد تجربه کنید.

دلفیناریوم

اتاق فرار انگیما

بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم، یک بازی گروهی جذاب است که بین ۳ تا ۵ نفر می‌توانند در آن شرکت کنند. به محض ورود، در پشت سرتان قفل می‌شود و برای بیرون آمدن، باید معمای اتاق را حل کنید. هر اتاق فرار دارای سناریوی متفاوتی نظیر پلیسی، ترسناک، جنایی و جنگی است که به جذابیت و دلهره ماجرا اضافه میکند. فراموش نکنید، زمان اسکیپ روم محدود به یک ساعت می‌باشد و برای خروج از آن نباید به زور متوسل شوید، کافیست خلاق باشید و از فکر خود استفاده کنید.

کاربازیا

امکانات جذاب برج میلاد تمام شدنی نیستند و برای همه سنین تفریحاتی در نظر گرفته شده است. مجموعه کاربازیا از جمله مکان هایی است که کودکان عاشق آن خواهند شد و شاید محبوب ترین بخش برج میلاد در میان کودکان کاربازیا باشد. این بخش در واقع یک شهر مشاغل ویژه کودکان است که در سال ۹۷ افتتاح شده و در حال حاضر پذیرایی کودکان ۲ تا ۱۲ سال می باشد .کودکان می توانند در کاربازیا به انجام فعالیت های مختلفی نظیر ساخت صنایع دستی، آشپزی، تعمیر خودرو، پرستاری، آتشنشانی و غیره بپردازند و در قالب بازی با انواع مشاغل آشنا شوند.

کاربازیا

زیپ لاین و پل معلق

این زیپ لاین بر فراز دره‌ای به ارتفاع ۲۵ متر و طول ۱۳۱ متر ساخته شده است. برای تجربه هیجان، شما به صورتی کاملا ایمن به سیم بکسل وصل می‌شوید و با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت به پرواز درمی‌آیید.( کل مدت پرواز ۳۰ ثانیه) هزینه استفاده از زیپ لاین به صورت نشسته ۲۵ هزار تومان و به صورت معلق، ۳۵ هزار تومان است. برای مسیر برگشت نیز، پل معلقی به طول ۱۰۵ متر طراحی شده که اولین و بلندترین پل چوبی معلق تهران به شمار می‌رود.

اطلاعات لازم جهت بازدید از برج میلاد تهران

آدرس :

بهترین راه برای رفتن به برج میلاد، استفاده از خودروی شخصی است زیرا دسترسی سختی با وسایل نقلیه عمومی خواهی داشت. برج میلاد مجهز به پارکینگ است و هزینه آن برای هر ماشین، ۳ هزار تومان است. از سه طریق زیر می‌توانید به برج میلاد بروید:
آدرس ۱: تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد
آدرس ۲: تهران، بزرگراه شهید حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد تهران
آدرس ۳: تهران، بزرگراه شهید همت شرق، خروجی شیخ فضل اله جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

ساعت بازدید:

۹صبح تا ۲۰:۱۵ شب
لازم به ذکر است این ساعت فقط جهت بازدید از داخل برج است و استفاده از امکانات و تفریحات موجود در محوطه محدودیت زمانی ندارند.
برای اطلاع از قیمت بلیط میتوانید به سایت اصلی برج میلاد مراجعه کنید. در صورتی‌که بلیط خود را اینترنتی تهیه کرده‌اید، باید آن را پرینت گرفته و در طبقه همکف جهت ورود ارائه دهید. ( کودکان زیر ۶ سال نیازی به بلیط ندارند)

نظرتان را بگویید