هفت حوض مشهد

در مسیر جاده مشهد به  روستای تاریخی مغان بوستان طبیعی هفت حوض واقع گردیده است ، این بوستان طبیعی در حقیقت امتداد رودخانه شلگرد است که در آن چندین حوضچه آب عمیق و منحصر به فرد در سازه های گرانیتی وجود دارد.

 

 

در گذشته این رودخانه به رودخانه طرق می پیوسته است ولی اکنون آب آن از طریق یک تونل عظیم به طول بیش از دو کیلومتر بخشی از این آب را به پشت سد طرق منحرف می کند.در فصل بهار این بوستان طبیعی دارای چشم انداز بسیار شگفت انگیزی گردیده و برکه های فرسایشی گرانیتی به مانند هفت حوض طبیعی در میان بستری از سنگ و چمن چشم نوازی میکند. از جاذبه های دیگر این منطقه می توان به پیست سنگ نوردی ، چشمه های متعدد ، تنوره و کتیبه خلج اشاره نمود.

در این بوستان امکانات رفاهی همچون رستوران سنتی، آلاچیق های تابستانی و زمستانی، سوپر مارکت، سرویس بهداشتی، سنگ فرش دسترسی به مناطق جذاب ، پارکینگ و… می توان اشاره نمود.

در این این منطقه نمونه گردشگری پروژه های فراوانی در دست احداث است که در این میان می توان به پروژه نخستین سافاری پارک حیات وحش ایران اشاره نمود که در محیطی جنگلی در کنار رودخانه در حال احداث است.

در کریدور گردشگری بوستان طبیعی هفت حوض جاذبه های فراوانی همچون روستا های تاریخی و گردشگری مختلفی وجود دارد که به بررسی برخی از این جاذبه ها می پردازیم:

 

سنگ سیاه

در انتهای خیابان سیدی و اول جاده هفت حوض روبه روی مجتمع تجاری شهید کاوه سازه فرسایشی سنگی غول اسایی قرار گرفته که کوهنوردان از آن برای تمرین صخره نوردی استفاده می نمایند.

 

 

منطقه حفاظت شده بینالود

در این منطقه گونه ای گیاهی و جانوران فراوانی زندگی می کنند که به دلیل نزدیکی به شهر مشهد آسیب پذیر گشته اند.

 

 

 

روستای مجد

این روستا در دامه های شمال شرقی رشته کوه بینالود قرار گرفته است و به نام های مج و مچ نیز خوانده می شود در این روستای پلکانی علاوه بر رودخانه دائمی باغات و چشم اندازه های زیبا ، دو مغاره دست کند ، مقبره پهلوانان ،گورستان گبرها و چشمه زنگور گاه نیز وجود دارد.

نام روستای مج ظاهرا از واژه مجوس و یا مغ گرفته شده است چون پس از اسلام زردشتیان به آنجا پناه برده اند در گذشته در روستای مج آتشگاهی نیز وجود داشته است.

روستای مغان

این روستا نیز از زیباترین روستاهای خراسان بوده و دارای رودخانه دائمی باغات با صفا و نیز بافت تاریخی با خانه های سنگی و برخی قسمت ها به صورت پلکانی می باشد مهم ترین جاذبه گردشگری روستای مغان غار شگفت انگیز مغان می باشد که طولانی ترین غار استان خراسان رضوی بوده و دارای دالان های پیاپی و چشمه ای در انتهای غار می باشد. این غار از گذشته های دور مسکونی بوده و آثار سفال و حتی ابزارهای سنگی در آن یافت می شود. روستای مغان از واژه مغ به معنی موبدان زردشتی و یا میترائیسم برگرفته شده که پیش تر دلیل ان ذکر گردید. از دیگر جاذبه های این روستا چشمه دائمی معروف به سر چشمه ، آسیای آبی گورستان تاریخی و ییلاقات باصفا می باشد.

روستای اردمه

روستای اردمه در مسیر رودخانه مغان واقع گردیده و دارای چندین قلعه تاریخی و مناظر بکر و بسیار زیباست ، با توجه به اینکه زمین های منطقه اردمه به لحاظ کشاورزی بسیار مرغوب است و کشاورزی در این روستا به صورت دیم صورت می پذیرد این روستا را اردیمه نامیده اند که به تدریج اردمه نامیده شده است.

روستای خان رود

روستای خان رود نیز از روستاهای بسیار دیدنی و جذاب منطقه گردشگری هفت حوض می باشد.این روستا نیز همچون روستاهای مغان و اردمه دارای رودخانه و چشمه ساران متعدد و ییلاقات با صفایی می باشد. در سال های اخیر امکانات گردشگری همچون چایخانه سنتی در این روستا برای طبیعت گردان احداث گردیده است به این دلیل که رودخانه مغان در این منطقه بسیار پهن و عریض می گردد این روستا را خان رود نامیده اند.

روستای شلگرد

روستای کوچک و با صفای شلگرد دارای جاذبه های بسیار شگرفی می باشد که از آن میان می توان به هزاران سنگ نگاره از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی اشاره نمود این روستا به لحاظ تراکم سنگ نگاره ها نه تنها در استان خراسان بلکه در تمام ایران بی نظیر می باشد. بزرگترین سنگ نگاره یافت شده در کشور نیز در این منطقه دیده شده است.این روستا دارای دو گورستان تاریخی و یک سرو هزار ساله و یک بنا موسوم به پرستشگاه مهر می باشد.

روستای کرتیون

این روستا در انتهای آبریز رودخانه مغان به سد طرق واقع گردیده و به نوعی ساحل دریاچه سد مغان به حساب می آید باغهای با صفا و طبیعت زیبا و دریاچه سد مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد.

روستای بالندر

در حوالی این روستا درخت های تنک زالزالک به چشم میخورد که بقایای جنگل های بینالود است ولی مهم ترین جاذبه این روستا قله ای در نزدیکی روستا است که بر فراز آن پرستشگاهی باستانی با نقوشی عجیب به چشم میخورد.

روستای سربرج

این روستا نیز در مسیر رودخانه مجد به کرتیون قرار گرفته و بسیار سرسبز و باصفاست در سالهای اخیر به دلیل شنیده شدن صداهایی در شب از این منطقه به جنگل جیغ معروف شده است که نظرهای مختلفی پیرامون منشا این صداها داده شده ولی هنوز این داستان در حاله ای از ابهام قرار گرفته است.

 

 

 

قله چینگ کلاغ

انتهای سیدی، جاده مغان پش از گردنه خلج یکی از مرتفع ترین قله های منطقه واقع گردیده است که به چینگ کلاغ شهرت دارد که ارتفاع آن ۱۳۳۳ متر است.

قله خلج

مرتفع ترین قله ای که از شهر مشهد دیده می شود قله خلج است در این منطقه قله های دیگری به نام های کنگره معجونی ،شیخ بها و پاچنار در آنجا وجود دارد مرتفع ترین این قله ها شیخ بهاست که ارتفاع آن ۱۴۳۵ متر می رسد. خلج در لغت به معنی دزد و راهزن است و نام قومی ترک زبان بوده که در گذشته های دور در این منطقه زندگی می کردند.در مسیر قله خلج بنای مخروبه ای وجود دارد که مردم محلی به آن قصر می گویند و شواهدی دال بر استفاده از این بنا به عنوان شکارگاه توسط شاهان صفوی و همینطور و نیز ناصرالدین شاه قاجار در دست است .

چشم انداز خلج

انتهای سیدی به سوی مغان پس از گردنه خلج جاده ای وجود دارد که کلیه قسمت های شهر مقدس مشهد از آنجا دیده می شود این چشم انداز به خصوص در شب نمای بسیار زیبایی دارد و فرودگاه مشهد ، حرم مطهر و بسیاری از جاذبه های شهر مشهد کاملا مشرف است .

در سفر به مشهد مقدس بازدید از پارک طبیعی هفت حوض و جاذبه های تاریخی و طبیعی اطراف آن را از یاد نبرید.

 

نظرتان را بگویید