مشهد از گذشته های دور میزبان مسافران و زائران فراوانی بوده است. در طی سالیان گذشته با رشد جمعیت چشمگیری نیز روبرو شده که نیاز به فضاهای سبز و پارک ها را در شهر مشهد دوچندان کرده است. در این مطلب مشهورترین پارک های مشهد را معرفی می کنیم که برخی در گذشته های دور و برخی در چند سال اخیر احداث شده اند. اگر قصد مشهدگردی را دارید یکی از مکان هایی که می توانید برای گشت و گذار انتخاب کنید یکی از همین پارک های سرسبز و گاها علمی-تاریخی است.

بوستان ملی (باغ ملی مشهد)

این باغ قدیمی ترین پارک شهر مشهد مقدس بوده و زمان تاسیس آن به دوره پهلوی اول بر می گردد، این بوستان در ابتدای خیابان جنت مشهد که یکی از مراکز خرید اصلی مشهد در حوزه پوشاک می باشد واقع گردیده است اغلب مشهدی ها خاطرات زیادی از این بوستان در ذهن دارند هر چند که به نسبت بوستانهای بزرگ و جدید الحداث مشهد این پارک آنچنان وسعتی ندارد اما به لحاظ نوستالژیک یادآور خاطرات و اتفاقات مهمی در شهر مقدس مشهد می باشد.در حاشیه این پارک (کوچه با غ ملی) یکی از سه کلیسای موجود در شهر مشهد قرار دارد که البته اکنون دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد از گذشته های دور اقلیتهای مذهبی همچون یهودیان و مسیحیان در این منطقه مسکن گزیده اند درختان پیر و سر به فلک کشیده و عشقه های بافته شده بر تنه ی درختان حال و هوای خاصی در این بوستان ایجاد نموده است.

پارک ملت مشهد

این بوستان نیز از بوستان های قدیمی و بسیار زیبای مشهد مقدس می باشد و با وسعت چندین هکتاری خود جاذبه های زیادی را در خود نهفته دارد به طور مثال شهر بازی بزرگ پارک ملت مشهد از دوران پهلوی دوم در این مجموعه هنوز بزرگترین شهربازی فعال شهر مقدس مشهد به حساب می آید و فانفار موجود در این شهر بازی در زمان نصب سومین فانفار بزرگ کل جهان بشمار می رفته است. از دیگر جاذبه های این پارک می توان به دریاچه بزرگ مصنوعی و زیبای این پارک اشاره کرد که با طراحی زیبا و همچنین بهسازی آن در سالهای اخیر از جاذبه های مهم این مجموعه به حساب می آید. مرکز توانبخشی جانبازان در حاشیه این دریاچه واقع گردیده و فضایی مفرح برای کسانی که جان و سلامت خود را در راه میهن فدا کرده اند ایجاد نمایند.

مجتمع فرهنگی امام رضا (ع)

این مجتمع نیز از دیگر جاذبه های پارک بزرگ ملت می باشد، که با دارا بودن چندین سالن اجرای نمایش و سالن های چند منظوره فعالیتهای فرهنگی مختلفی همچون برگزاری کلاسهای هنری نمایشگاههای هنری و …را در خود جای می دهد.

مجموعه مجسمه های نامداران خراسان

در پارک ملت مشهد سردیس برخی از مشاهیر مشهد و استان خراسان از جنس برنز ساخته و در دوران پهلوی دوم در این مکان جایگذاری گردیده است.

مجسمه مشاهیر

مجموعه بزرگ ورزشی پارک ملت

در این مجموعه فضاهای ورزشی متعددی همچون استخر سرباز ، زمین چمن با سکوی تماشاچیان ، زمین تنیس، اسکیت، مینی گلف و … طراحی و اجرا گردیده است که مورد استفاده اقشار مختلف جامعه قرار میگیرد.

در گذشته نه چندان دور در بخشی از پارک ملت قفس حیوانات مختلفی نظیر انواع پرندگان شکاری طاووس و… قرار گرفته بود که با رویکرد جدید در مدیریت شهری این مجموعه در دهه ۷۰ برچیده شد.

پارک ملت از دیدگاه ورزشهای عمومی و همگانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه ای که جمع کثیری از مردم منطقه و نیز سایر ساکنین و مسافران شهر مقدس مشهد این مکان را برای ورزشهای صبحگاهی و نیز ورزشهای دسته جمعی همچون والیبال، هندبال و … انتخاب می نمایند. بخشی از مجموعه پارک ملت نیز به گونه ای مجزا گردیده و صبح ها از آن به عنوان پارک بانوان برای ورزشهای همگانی استفاده می نمایند.

بوستان کوهسنگی مشهد

بوستان کوهسنگی مشهد در میان مردم مشهد و تمام ایرانیان نامی آشناست وجه تسمیه این بوستان به دلیل قرار گرفتن دو کوه سنگی از جنس گرانیت می باشد از گذشته ای دور از این مکان مردم مشهد به عنوان تفرجگاه استفاده می کردند و سرانجام در دوره پهلوی دوم امکانات رفاهی در این منطقه همچمون سالن پذیرایی مغازه های تجاری و … احداث گردیده است در گذشته در این مکان باغ وحشی نیز وجود داشت که بسیاری از مردم مشهد از این باغ وحش به خاطر دارند، اکنون این پارک با در اختیار گرفتن زمینهای حاشیه ای همچون ساختمانهای وزارت نیرو ( اداره برق در چند مرحله این پارک توسعه یافت و اکنون بزرگترین بوستان شهر مقدس مشهد بهش شمار می آید . از جاذبه های این بوستان می توان موزه بزرگ خراسان واقع در ضلع غربی پارک کوهسنگی که با الهام از کاخ خورشید طراحی گردیده است اشاره نمود همچنین مزار شهدای گمنام بر روی قله غربی کوهسنگی و یادگار عبرت ( نماد پهلوی دوم بر روی قله شرقی آن قرار گرفته است همچنین در مرکز مجموعه فرهنگسرای بزرگ کودک و اینده واقع گردیده که برنامه های جذاب و مفرحی را برای مخاطبین کودک و نوجوان اجرا می کند در تمام قسمتهای بوستان کوهسنگی دکه های خدماتی نظیر فروش مواد غذایی رستورانهای مدرن و سنتی و..واقع شد است. در میان دو قله کوهسنگی چند مزار واقع گردیده که از آن میان می توان به آرامگاه شاعر مشهدی ایرج و نیز فرمانده ارکان حرب خراسان در انتهای قاجاریه به نام ارتشبد جهانبانی اشاره نمود در ضلع شرقی پارک کوهسنگی مزار چندتن از علما واقع گردیده که از مشهورترین آنها می توان به ابراهیم رضوی سر سلسله سادات رضوی اشاره نمود.

کوهسنگی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

در این باغ بزرگ که در بلوار جمهوری اسلامی (فردوگاه) واقع گردیده سعی شده با اقلیم های مختلف ایران و رویشگاههای متفاوت گیاهان بومی ایران و سایر گیاهان زینتی جهان به نمایش در بیاوریم این مجموعه دارای پارکینگ، دو رستوران مجزا یک کافیشاپ کپرهای عربی و نیز آبشار و آبگیر گیاهان آبزی می باشد.

باغ گیاهشناسی مشهد

باغ گلها

مجموعه باغ گلهای مشهد با رویکردی متفاوت در فضا سازی شهری سعی نموده تا شهروندان را با گوشه ای از زیبایی های طبیعت آشنا نماید در این مجموعه جشنواره های مختلفی همچون جشنوراه گلهای پیازی جشنوراه گلهای داودی و … منتاسب با فصل انجام می گردد این مجموعه در خیابان معلم واقع گردیده است.

باغ گلها مشهد

 

بوستان طبیعی هفت حوض

وجه تسویه نام این مجموعه قرار داشتن هفت حوضچه طبیعی که در اثر فرایندهای فرسایشی در کوههای گرانیتی به وجود امده می باشد به دلیل قرار گیری این منطقه در حوزه آبریز رودخانه طرق این مجموعه به صورت طبیعی در تمام طول سال دارای چشمه های متعدد و حوضچه های پر آب می باشد هرچند که ممکن است آب این حوضچه ها بسته به فصل کمی کاهش یا افزایش داشته باشد در این بوستان سعی گردیده تا حد امکان مناطق طبیعی دستخوش تغییر نگردد و تنها در مناطق صعب العبور پلکان ها و نرده های تعبیه گردیده است.این بوستان طبیعی دارای امکانات رفاهی همچون رستوران سنتی دکه های خالی سرویس بهداشتی و .. می باشد.

هفت حوض مشهد

پارک منیاتوری

پارک منیاتوری در منطقه تازه تاسیس ۱۲ مشهد واقع گردیده و به نوعی سعی دارد تا جاذبه های مختلف شهر مشهد و سراسر دیوان را در قالب ماکتهایی در اندازه های کوچکتر بازسازی نمایند در این میان ماکتهای تخته جمشید فرودگاه مشهد راه آهن مشهد و .. می توان اشاره نمود.

پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوریاگر تجربه از دیدن هریک از این پارک ها دارید حتما با ما به اشتراک بزارید. اگر هم پارکی در مشهد میشناسید که تو این لیست نیست حتما بگید تا اضافه کنیم. خلاصه مارو از نظرهای خوبتون محروم نکنید.

 

 

 

نظرتان را بگویید