در شهر مقدس مشهد یک پارک موضوعی خصوصی احداث گردیده که از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد :

آشنایی با پارک علمی پروفسور بازیما

بازیمابازیما

معرفی سایر پارک های موضوعی مشهد و فرهنگسراها

پارک موضوعی دانش

این مجموعه با هدف اشنایی اعضای خانواده با مفاهیم علمی و ایجاد تفریحی سالم و با نشاط راه اندازی گردیده است . در این مجموعه مباحث مختلف علمی همچون قانون استفاده از اهرم ترازوی غول آسا دیش های صوتی آشنایی با چگونگی مهار انرژی از دیر باز تا کنون توسط بشر ….ارائه گریده است.بخشی از مجموعه به تکنولوژی های مردمان قدیمی ایران همچون آسباد و باد گیر و …. اختصاص یافته و در بخش دیگر این پارک انرژی های تجدید پذیر برای مردم معرفی شده است این پارک در بلوار امام علی قبل از خیابان نهضت واقع گردیده است.

پارک دانش

مجموعه فرهنگی آیه ها

در این پارک موضوعی دو مفهوم اصلی یعنی داستان زندگی پیامبران الهی بر اساس قرآن و نیز تاریخچه کوتاهی از انقلاب اسلامی معرفی گردیده است در بخش دیگر این مجموعه بخش هایی از حماسه دفاع مقدس در قالب شبیه سازی مناطق جنگی خاطره هشت سال دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه فرهنگی در بلوار کلانتری پس از مرکز تحقیقات کشاورزی واقع گردیده است.

پارک موزه دفاع مقدس

پارک موزه دفاع مقدس پروژه ای در حال احداث است که گوشه هایی از خاطرات دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه در ضلع شرقی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

مجموعه باغ مینیاتور

در این پارک موضوعی سعی شده تا گوشه ای از جاذبه های منحصر به فرد تاریخی ایران در قالب ساخت ماکت هایی با مقیاس کوچک و شعار همه ایران را یکجا ببینیم به مخاطب نمایش داده شود. از جاذبه های یه نمایش در آمده در این مجموعه می توان به ماکت تخت جمشید، فردوگاه مشهد ، راه آهن مشهد و …اشاره نمود.

فرهنگسرای کودک و آینده

در این فرهنگسرا سعی شده تا به گونه ای کلیه موضاعت جذاب برای بچه ها سرجمع گردد و کودکان در قالب تفریح و سرگرمی آموخته هایی از دانش و فرهنگ شهروندی را با خود به یادگار ببرند این مجموعه دارای ۵ سالن مجزا با موضاعات متنوع و یک آمفی تئاتر مخصوص کودک می باشد فرهنگسرای کودک و آینده در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

فرهنگسرای کودک و آینده

فرهنگسرای پایداری

مجموعه فرهنگسرای پایداری در طی بیش از ده سال فعالیت خود تلاش نموده تا همواره یادها و خاطره های جنگ تحمیلی را برای مردم زنده کند و جان فشانی های سربازان میهن را تازه نگه دارد این مجموعه کوچک در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع گردیده است.

فرهنگسرای پایداری مشهد

فرهنگسرای انتظار

در این فرهنگسرا با عبور از مسیری که یادآور روز مرگی ها و زندگی فانی دنیوی است مسئله ظهور و مهدویت را برای مردم بازگو میکند این فرهنگسرا در بوستان امت واقع گردیده است.فرهنگسرای انتظار در خیابان آبکوه خیابان مجد روبه روی مجد ۳۸ واقع شده است.

فرهنگسرای انتظار مشهد

فرهنگسرای ترافیک

در این مجموعه سعی شده تا در قالب بازی اصول اولیه آموزش فرهنگ شهروندی را برای کودکان بازگو کند و مفاهیمی چون تابلو های راهنمایی رانندگی قوانین شهری و…برای مخاطبین بازگو میشود. این فرهنگسرا بلوار دانشجو دانشجو ۲۹ واقع گردیده است.

فرهنگسرای ترافیک مشهد

فرهنگسرای انقلاب

این فرهنگسرا به صورت تخصصی به موضوع انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و یادآور حوادث وآن  برهه حساس ایران است. این مجموعه در خیابان ۵ تن پنج تن۴۸ جنب پارک ارم واقع شده است.

فرهنگسرای انقلاب

فرهنگسرای حجاب

این فرهنگسرا سعی برآن نموده تا اهمیت و ضرورت مسئله حجاب را برای مردم به خصوص جوانان و جوانان و این فرضیه علمی را به عموم مردم بازگو کند این مجموعه در پارک ویژه بانوان بلوار هدایت هدایت غربی انتهای هدایت ۲۹ واقع گردیده است.

فرهنگسرای حجاب

فرهنگسرای زیارت

در این مجموعه فرهنگی بازدید کننده با دلایل  فلسفی و دینی در زمینه با نزول انجام فرضیه زیارت و ارتباط روحانی میان بنده و خداوند می پردازد این مجموعه در بلوار وحدت در بوستان وحدت واقع گریده است.

فرهنگسرای زیارت مشهد

فرهنگسرای سلامت

مجموعه فرهنگسرای سلامت سعی بر آن دارد تا با اصول ابتدایی بهداشت و سلامت فردی عموم افراد جامعه را آگاه نماید این فرهنگسرا در خیابان آزادی ۹۷ واقع گردیده است .

فرهنگسرای سلامت مشهد

فرهنگ سرای شهر زیبا و ایمن

مجموعه فرهنگی شهر زیبا و ایمن بر آن دارد تا با آموزش ابتدایی فرهنگ شهروندی و آموزش رعایت مسائل ایمنی از سنین کودکی زمینه ساز توسعه فرهنگ شهروندی و در نتیجه ایجاد شهری پویا تر گردد این مجموعه در قاسم آباد خیابان شریعتی ۴۵ واقع گردیده است.

فرهنگ سرای شهر زیبا

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن

فرهنگ سرای فناوری و رسانه

در این مجموعه سعی شده تا مسائل مختلف همچون کاربرد تکنولوزی در زندگی روزمره و نیز تکنولوژی در قالب مسائل شهری برای شهروندان ارائه شود این مجموعه در بلوار هفت تیر بوستان لاله واقع گردیده است.

فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد

فرهنگ سرای بهشت

فرهنگسرای بهشت به صورت تخصصی سعی نموده تا گوشه ای از مفاخر و شخصیتهای برجسته شهر مشهد را از گذشته تا به امروز معرفی نموده است خوده بنر این فرهنگسرا از مکانهای دیدنی شهر مشهد به شمار آمده و در ضلع جنوبی فرهنگسرا موزه مردم شناسی کوچکی واقع گردیده است.

در شهر مقدس مشهد چندین فرهنگسرای دیگر همچون فرهنگسرا رسالت ،بهرمان ،غدیر،خانواده، و فرهنگسرای امام رضا (ع) نیز احداث گریده که آموزشهایی که در این مراکز داده می شود مجموعه ای از آموزشهای فرهنگی و هنری بوده است و معمولا به صورت تخصصی ارائه خدمات نمی کند.

 

نظرتان را بگویید