جاذبه های دیدنی شهر طرقبه

سفر به مشهد همیشه یک پای آن بازدید از شهر زیبا و توریستی طرقبه است، طرقبه یکی از جاهای دیدنی مشهد است. طرقبه نادیده های زیادی دارد که در این نوشتار بخشی از شگفتی های این شهر زیبا را برای شما بازگو می کنیم. در محدوده طرقبه روستاها و آبادی های زیادی وجود دارد که به جذاب ترین آنها می پردازیم.

روستای کنگ

تاریخی کهن و داستان های شگفتی در خود دارد ولی آن چیز که این روستا را به یک مقصد گردشگری خاص تبدیل نموده است طبیعت بی همتا و معماری شگفت انگیز این مکان می باشد این روستا دارای معماری پلکانی بوده و سقف هر خانه حیات خانه فوقانی می باشد و این معماری پلکانی باعث گردیده که کنگ را ماسوله خراسان می نامند. در این روستا علاوه بر جاذبه های معماری بی نظیر سنتی امکانات رفاهی مناسبی در جهت بوم گردی فراهم آمده است و شما میتوانید جهت استفاده از جاذبه های طبیعی و تاریخی این روستا اقامت خوبی را در این اقامتگاه بوم گردی تجربه نمایید. از دیگر جاذبه های این روستا می توان به دو دره که هر کدام دارای رودخانه و باغات باصفای گردو و گیلاس و سایر میوه های کوهستانی بوده که می توانید اوقات خوشی را در فصل گرم تابستان و خنکای این منطقه بگذرانید. آبشار زیبای حمام گبر قلعه حصار، روبات شاه عباسی، تکیه ، حسینیه، قبرستان تاریخی ، قلعه فلسکه ، چشمه مقدس، آرامگاه عبدالله انصاری و بی بی آمنه از دیگر جاذبه های این مکان می باشد.

 

روستای کنگ

روستای کنگ

روستای نغندر

نغندر در مسیر طرقبه به کنگ بوده و از روستاهای تاریخی و باصفای این منطقه می باشد آثار زیادی از گذشتگان تا به امروز در این روستا باقی مانده که در این میان قلعه قدیمی نغندر و گورستان تاریخی این روستا و مقبره شیخ جمال الدین محمد نغندری طوسی استاد عرفان شیخ عطار از مهم ترین این یادگارها است. رستوران ها و کافه های باصفایی در این مکان احداث گردیده که می توانید لحظات لذت بخشی را در این تفرج گاهها بگذرانید.

 

روستای نغندر مشهد

منطقه نمونه گردشگری چالیدره

در مسیر جاده طرقبه به روستای نغندر منطقه نمونه گردشگری چالیدره واقع گردیده است که از جذاب ترین اماکن تفریحی شهر طرقبه می باشد. در این مجموعه امکانات تفریحی بی شماری همچون دریاچه، قایق رانی، جت اسکی، رستوران شناور،رستوران های متعدد، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، تله سیژ، قطار کوهستان، ماساژ ماهی و … می باشد.این مکان در سال های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته و سالانه هزاران نفر از این منطقه بازدید می نمایند.

 

چالیدره مشهد

 

 

چالیدره مشهد

روستای ده بار

از زیبا ترین روستاهای منطقه طرقبه ده بار می باشد و با وجود رودخانه پر آب و خروشان و باغ های بی شمار باصفا مکانی مناسب جهت طبیعت گردی می باشد.

قبرستان تاریخی و باقیمانده جنگل های ارس از ویژگی های منحصر به فرد این روستا می باشد.

 

روستای دهبار

 

 

روستای دهبار

 

روستای کلاته آهن

این روستا در گذشته کلاته غی نامیده میشد زیرا آب آن پس از جوشاندن به دلیل املاح فراوان رسوبی در ته ظرف باقی میگذاشت در سالهای اخیر به این روستا کلاته آهن می گویند. در مسیر این روستا دره بسیار باصفایی با نام ارغوان دره قرار گرفته که درختان بی شمار ارغوان در آن می رویند و در فصل بهار منظره بسیار جالب و شگفت انگیزی ایجاد می نماید سنگ نگاره های بیشماری در این روستا از گذشته های دور به جای مانده است.

 

روستای کلاته آهن

روستای ازغد

در میان کوهستان های بینالود دره و رودخانه زیبای ازغد واقع گردیده است که دارای با غ های با صفا  و روستای کوهستانی شگفت انگیزی است.از جذاب ترین آثار تاریخی روستا می توان به مسجد تاریخی آن اشاره نمودکه یادگار از قرون ابتدایی اسلام است درب این مسجد بسیار زیبا و شگفت انگیز بوده و سارقان آثار تاریخی در گذشته اقدام به ربودن این درب نموده اند که مجددا کشف و به محل اصلی منتقل شده است. این مسجد دارای ۱۲ ستون منحصر به فرد مدرسه علمیه و حمام قدیمی می باشد که از دیدنی های ان روستا است.کمن دره ، دره تجندان ، چشمه های الهی گیج رو، درختان کهنسال چنار،از دیگر جلوه های طبیعی اینجاست.

 

روستای ازغد

روستای مایان

روستای مایان خود از ۳ قسمت بالا پایین و وسط تشکیل گردیده که دارای رودخانه پر آب و باغ هایی با صفاست از جاذبه های این روستا آرامگاه بی بی خوردو، مقبره ملا علی مایانی، زیارتگاه میرزا عرب، شاهزاده میثم و آرامگاه شیخ رضی الدین علی مایانی است که از عرفای قرن هشتم بوده و مردم محلی برای او کراماتی همچون سخن گفتن با مردگان قایلند.

 

روستای مایان

روستای حصار و گلستان

در ابتدای جاده ازغد دو روستای حصار و گلستان در کنار یکدیگر قرار دارند از جاذبه های روستا می توان به رودخانه پرآب، غار آغل زری، شنگ نگاره های پیش از تاریخ، بند تاریخی گلستان، امامزادگان یاسر و ناصر، حسینیه و آب انبار تاریخی اشاره نمود.

 

روستای حصار

 

 

روستای حصار

روستای جاغرق

در انتهای جاده طرقبه پس از روستای عنبران روستای جاغرق با آب و هوای معتدل کوهستانی ، رودخانه دائمی پر آب به طول ۲۵ کیلومتر و باغات فراوان تا ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح آب های آزاد و دامنه های شمالی رشته کوه بینالود قرار گرفته است. در داخل بافت قدیمی این روستا خانه های بسیار کوچک چوبی و سنگی با کوچه های باریک و پر شیب زیبایی قرار دارد بنا به گفته اهالی جاغرق از واژه جام غرق گرفته شده است و وقتی جام یکی از پادشاهان در این منطقه غرق می گردد.روبات تاریخی پایگدار، روبات آب، چشمه طلا ، چشمه زرگر، هوادره،باغ کنسول انگلیس، مقاره قنبر کوه، چاه قرآن، موزه باغ عناب، کتیبه تاریخی مسجد جمعه، آسیاب، دره شاه، پنج دره از دیگر جاذبه های این روستا به شمار می آید.

 

جاغرق مشهد

سایر جاذبه ها

چنار کهنسال و مسجد پاچنار، مجتمع تجاری بعثت طرقبه، مجتمع تجاری گیلاس طرقبه ، سنگ کمر بسته ، مزار مولانا علی ، سنگ خواهرو برادر، دهکده جزامی ها ، سنگ نگاره های پیش از تاریخ ، منطقه شگفت انگیز کمر مقبولا ، معدن طلای آمریکایی ها ، کاخ بیلدر ، مشجد جامع طرقبه، بستنی مخصوص طرقبه و رستوران ها و مجموعه های گردشگری متعدد همچون بام طرقبه از دیگر ویژگی های این شهر زیبا می باشد.

پیوستن به بحث و گفتگو یک نظر

نظرتان را بگویید