در این مقاله، در مورد زندگی در شهر «مشهد»، که اکنون به عنوان دومین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود صحبت می‌کنیم. این شهر قطب گردشگری صنعتی و مذهبی محسوب می‌شود. مشهد که از لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی ایران است، پایتخت خراسان رضوی می‌باشد. خراسان رضوی از شرق در همسایگی افغانستان و از شمال همسایه‌ی ترکمنستان است.
برای مشاهده‌ی موقعیت دقیق شهر مشهد بر روی نقشه، می‌توانید از از نقشه‌ی مشهد استفاده کنید.

زندگی در مشهد

برای زندگی در مشهد، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدونید، آب و هوای این شهر هست. با توجه به موقعیت جغرافیایی مشهد و قرارگیری اون بین کوه‌های بینالود و هزارمسجد، این شهر از نظر آب و هوایی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشکی دارد. البته به طور کلی مشهد دارای آب و هوای متغیری است! حداکثر دما در تابستان‌های مشهد تا ۵۰ درجه و حداقل آن در زمستان تا منفی ۲۳ درجه هم مشاهده شده است. به طور کلی اگر قصد زندگی در مشهد را دارید باید خودتان را برای شرایط جوی و آب و هوایی متغیری آماده کنید.

فرهنگ مردم و اقتصاد مشهد

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مشهد با توجه به موقیعیت جغرافیایی، سنت ها و فرهنگ خراسان بزرگ می باشد و در این سرزمین رشد کرده، از آن جایی که بسیاری از مردم مشهد از سرزمین های دیگر به این شهر مهاجرت کرده اند، با خود فرهنگ های مختلفی را به مشهد آورده اند و بدین تریب این شهر ترکیبی از فرهنگ های مختلف و متنوع می باشد.
زبان مردم مشهد، زبان فارسی است، اما گویش و لهجه‌ی آن مشهدی می‌باشد. لهجه‌ای که از لغات قدیمی و ریشه‌دار زبان فارسی سرشار است و به عنوان یکی از لهجه‌های مهم و تاثیرگذار شناخته می‌شود، به طوری که خاستگاه ادبیات شاعران اصیلی مانند فردوسی، خیام و عطار است. بیشتر مردم مشهد مسلمان و شیعه هستند که این موضوع به دلیل وجود حرم امام رضا در این شهر تشدید شده است. البته ادیان و اقلیت‌های دینی دیگری نیز در این شهر وجود دارند.
شهر مشهد یکی از قطب‌های مهم اقتصادی در کشور محسوب می‌شود. بعضی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی در این شهر تولید می‌شوند که از آن‌ها می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار و غلات و چغندرقند اشاره کرد. همچنین این شهر دارای معادن با ارزشی است و در آن‌ها مواد معدنی مهمی مانند سنگ گچ، نمک، فلدسپات، کرومیت و سنگ مرمر یافت می‌شود. مشهد از لحاظ صنایع موجود در شهر نیز موارد مهمی دارد که مهم‌ترین صنایع موجود در آن، صنایع غذایی، پوشاکی، چرم، تولید مصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی است.

بازارهای مشهد

شهر مشهد دارای بازارهای متعددی است و اگر به مشهد آمدید بازدید از بازارهای شهر از جمله بازار الماس شرق، پروما و… برای خرید سوغات حتما به شما پیشنهاد می‌شود. از سوغات مشهد می توان به زعفران، تسبیح، مهر، زیره و خشکبار اشاره کرد، صنایع دستی مشهد قالیبافی، شعر بافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ تراشی، حصیربافی، فرآورده های روی چرم و چوب هستند.

مناطق مشهد

شهر مشهد با جمعیت زیادی که داره، به سیزده منطقه تقسیم شده که در مجموع جمعیتی نزدیک به سه و نیم میلیون نفر در اون زندگی می‌کنند. با وجود گستردگی جغرافیایی این شهر، راه اندازی و وجود مترو و افزایش خطوط آن در مشهد باعث رشد سرعت حمل و نقل مردم در مکان های مختلف شهر شده است.

شهرنشینی در مشهد

جمعیت مشهد به طور چشمگیری رو به افزایش است، به طوری که این شهر در سال ۱۳۳۵ پس از شهرهای تهران و تبریز و اصفهان چهارمین شهر پرجمعیت کشور، با جمعیت نزدیک به یک میلیون نفر بود. اما در حال حاضر این شهر با جمعیتی بالغ بر سه و نیم میلیون نفر، به عنوان دومین شهر پرجمعیت کشور شناخته می‌شود. همین موضوع باعث تغییر سبک زندگی و رشد زندگی آپارتمان‌نشینی در این شهر شده.
در صورتی که قصد مشاهده‌ی قیمت و خرید آپارتمان‌ در مشهد را دارید، می‌تونید از مانیشن استفاده کنید. مانیشن پربازدیدترین و معتبرترین سایت املاک در شرق کشوره.

مسافرت یا مهاجرت به مشهد

به دلیل جاذبه‌های شهر مشهد، به خصوص وجود حرم امام رضا، هر سال بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر به مشهد سفر می‌کنند. همچنین هر سال بیش از دو میلیون نفر توریست از این شهر دیدن می‌کنند. اما آیا این شهر برای اقامت و زندگی هم محل مناسبی است؟ در ادامه در مورد امکانات اقامتی برای مهاجران و مسافران به مشهد می‌گوییم.
اگر به دنبال مهاجرت به مشهد هستید و به دنبال خرید آپارتمان ارزان می‌گردید، یکی از راه های این کار خرید آپارتمان های طرح مسکن مهر است. این طرح در شهرهای جدید نزدیک مشهد مانند گلبهار، مهرگان و بینالود در حال اجراست و اکثر املاک این مناطق دارای سند مالکیت شش دانگ می‌باشند.
البته اگر تنها برای یک سفر تفریحی یا زیارتی به مشهد آمده‌اید اصلا نگران اقامت نباشید! در مشهد هتل‌ها، مهمانخانه‌ها و زائرسراهای بسیاری وجود دارد که به راحتی می‌توانید سقفی برای خود در این شهر پیدا کنید. لازم به ذکر است که مشهد رتبه‌ی اول هتل‌سازی در ایران را از آن خود کرده است. یکی از نکات جالب درباره مشهد وجود مکان‌هایی رایگان برای اسکان است که مسافران می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند. کمپ‌های طرق یا غدیر در نزدیکی پلیس راه مشهد و کمپ بابا قدرت در بلوار فرودگاه مشهد از آن جمله هستند. همچنین این شهر از نظر تسهیلات و امکانات شهری و حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری در ردیف رتبه‌های نخست کشور قرار دارد. مشهد تنها به سبب وجود جاذبه‌هایی چون حرم امام رضا، قطب گردشگری کشور نام نگرفته، بلکه وجود امکانات و تسهیلات گردشگری نیز در این نام‌گذاری موثر بوده است.

نظرتان را بگویید