تعدد سینماهای خوب در شهر مشهد زمینه یک تفریح مناسب و ارزان را برای شهروندان و دوست داران فیلم، فراهم کرده است.

هرچند افتتاح اولین سینماها درشهر مشهد، به عنوان یک شهر زیارتی-مذهبی با مخالفت روحانیون همراه بوده است و به عقیده آنها فرهنگ غربی رواج می یافت، پس از استقبال مردم روز به روز بر تعداد آنها در نواحی دور از حرم اضافه گردید.

طی چندسال اخیر به همت بخش های خصوصی بر امکانات و تجهیزات پردیس های سینمایی افزوده شده و هرکدام از سینماها با امکانات خاص خود پذیرای عموم مردم هستند.

در این مقاله به معرفی تاریخچه افتتاح سینما پیروزی مشهد و اطلاعات بازدید نظیر آدرس،قیمت و … خواهیم پرداخت.

تاریخچه کلی سینما در مشهد

باتوجه به اطلاعات بدست آمده از گفت و گو با آقای حسین پورحسین، نویسنده و پژوهشگر کتاب «صدسال سینما در مشهد» به بررسی پیشینه و تاریخچه ی کلی پایه گذاری سینما در مشهد می پردازیم.

پس از آنکه تعداد سینماها در شهرهای تهران و تبریز روند صعودی داشت، رئیس قورخانه به نام موسی خان اعتبارالسلطنه تصمیم گرفت که مکانی را در عمارتش برای نمایش فیلم‌ها اختصاص بدهد. عمارت او در خیابان ارگ قرار داشت و پیش از این مسئله، او خانه‌اش را به محیطی تبدیل کرده بود تا جشن ها و مهمانی های بزرگ در آنجا تشکیل شود.
موسی خان اعتبارالسلطنه برای اینکه اولین بار نه تنها در عمارت خود، بلکه در مشهد؛ فیلم‌ها را به نمایش سایرین اعضای بزرگ شهر آن دوران درآورد، یک دستگاه آپارات هندلی و چراغ کاربیت تهیه کرد.

در‌واقع او با به نمایش گذاشتن چند حلقه فیلم روسی باعث تغییر و تحول در بین افکار مردم شهر مشهد گردید و به اصطلاح پای سینما و تئاتر را به شهر مشهد باز کرد. پس از این اقدام، در قدم‌های بعدی بتدریج خیابان ارگ مشهد به مکانی برای رفت و آمد تجدد گرایان، دوستداران سینما و علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی تبدیل گردید. و با‌ گذشت هر یک سال از تاریخ اولین نمایش فیلم در عمارت موسی خان اعتبارالسلطنه، هنروران و هنر دوستان به قدمت سینما (از سال ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۶) در خیابان ارگ مشهد افزودند.

تاریخچه ی سینما پیروزی

فردی به نام چنگیزیان برای ساخت یک سینما در خیابان پیروزی با گرفتن موافقت از امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام میکند و پس از اتمام مراحل ساخت و ساز(با سهیم کردن  افرادی بعنوان سهام دار) در سال ۱۳۸۵ سینما را افتتاح میکند. اما پس از گذشت مدت کوتاهی در همان سال، و بازدید از این سینما از طرف امور سینمایی و سمعی بصری وزارت ارشاد اسلامی شهر ، سینما پیروزی مورد تأیید قرار نمی گیرد. از همین رو با اضافه شدن ۲ سالن سینمایی با ظرفیت‌های ۲۴۵ و ۲۱۳ نفر با دستور کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد، در سال ۸۷ این سینما رسما افتتاح شد.

همچنین در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ سینما پیروزی در مشهد بدلیل مشکلاتی مانند عدم وجود سیستم دیجیتال برای اکران فیلم‌ها اجازه بازگشایی نداشت که مؤسسه سینماشهر همزمان با اکران فیلم “شهرموشها ۲” بصورت رایگان به تجهیز کردن سینما پیروزی مشهد پرداخت.

لازم است بدانید که هم اکنون سینما پیروزی مشهد به عنوان یکی از سینماهای باکیفیت، با داشتن کامل ترین تجهیزات صوت وتصویر، فعالیت میکند.

دبیرزاده مدیر سینما پیروزی استقبال از این سينما را خوب و قابل توجه توصيف مي کند و در بيان دليل آن مي گويد: «سعي کرديم امکانات خوبي از همه لحاظ ارائه دهيم و برخورد مناسبي با مردم داشته باشيم؛ اين موضوعات در کنار احترام به جايگاه مخاطب با داشتن سالني زيبا و مناسب براي آنان نقش موثري در جذب مخاطب داشته است.»

سینما پیروزی مشهد

آدرس، تلفن و قیمت بلیط سینما پیروزی مشهد

 

آدرس: بلوار پیروزی ( بین پیروزی ۳۳/۱ و ۳۳/۲)، بین میدان حر و چهارراه کوثر، سینما پیروزی
شماره تماس سینما پیروزی : ۰۵۱۳۸۸۳۲۵۸۷
قیمت بلیط : ۸۰۰۰ تومان

نظرتان را بگویید