همانطور که میدانید در سالهای اخیر، شاهد رشد چشمگیر پردیس های سینمایی و همینطور برخورداری از امکانات به روز پخش، در شهر مشهد بوده ایم. از طرفی استقبال خوب مردم از  سینماها باعث رونق صنعت فیلم و سینما و توجه بیشتر به پردیس های سینمایی شد.

هرچند بسیاری از شهروندان یا مسافران عازم مشهد، ترجیح میدهند اوقات خود را در مکان های زیارتی و یا سرسبز بگذرانند، بد نیست در کنار جاذبه های گردشگری این شهر و  طبیعت گردی سری هم به سینماهای معروف مشهد بزنیم.

یکی از سینماهای خوب مشهد ، سینما سیمرغ واقع در شهرک غرب(قاسم آباد) است. با بازیما همراه باشید تا با اولین پردیس سینمایی ایران آشنا شوید

سینما سیمرغ در چه دوره ای از تاریخ سینما افتتاح گردید؟

دوره ی اول برپایی سینما در مشهد در تالار اعتماد السلطنه آغاز شد و در دوره ی دوم، سینماهایی نظیر هما، مایاک، شهرزاد، دیده بان،  فلسطین و سینما مولن روژ به سینماهای فرهنگی شهر مشهد افزوده شدند.

اما با توجه به استقبال مردم در آن زمان، ساخت و افتتاح سینماها به همین دو دوره ختم نشد. در سال‌ های بعد که سال‌ های قبل از انقلاب هستند، سینماهایی مانند سینما دیاموند(هویزه کنونی)، سینما آرش و سینما شهر فرنگ(سینما آفریقا کنونی) ‌در شهر مشهد افتتاح گردیدند.

اگر خواسته باشیم درباره  پیشینه ی سینما سیمرغ صحبت کنیم، باید گفت تاسیس این سینما به دوره ی چهارم تاریخ فرهنگی سینمای مشهد برمیگردد. آن هم درست زمانی که دو سینمای دیگر به نام های بهمن و مهران دست از فعالیت خود کشیدند، سینما سیمرغ مشهد توانست جایگاه خوبی در آن دوران کسب کند.

مجموعه سینمایی سیمرغ

از مدرن ترین و بهترین سینماهای ایران می‌ توان سینما سیمرغ را نام برد که در سال ۱۳۷۷ در مشهد ساخته شده است و شامل ۵ سالن نمایش به مجموع گنجایش ۱۲۰۰ نفری میباشد. البته احداث این سینما با حاشیه ها و ماجراهایی همراه بوده است.

ایده اولیه و تصمیم به ساخت سینما سیمرغ توسط مرحوم جواد تیموری ارائه گردید اما اجل به او اجازه نمی‌دهد تا به پایه ریزی احداث سینما سیمرغ مشهد برسد.

پس از او افراد دیگری به نام های رسول فروغی زاده، نصر ا… قرچه ای، احمد اژدری و اسماعیل انصاری، سینمایی به نام «سیمرغ» در منطقه ی قاسم آباد مشهد افتتاح کردند. این سینما در مجموع ۱۳۴۳ صندلی داشت که تماشاگران می توانستند در ۵ سالن آن به تماشای فیلم‌هایی که به مرحله ی اکران رسیده بودند، بپردازند.

 سینما سیمرغ در مشهد،  یکی از پردیس های سینمایی کشور است که واژه مجموعه سینمایی هم به آن نسبت داده میشود زیرا این واژه به سینماهایی اطلاق میشود که دارای حداقل سه سالن باشند.

اکنون علاوه بر وجود سه سالن وی آی پی در این سینما، یک مجتمع تجاری در محیط داخلی آن برقرار شده است. این مجتمع تجاری دارای بخش‌هایی مانند ساختمان اداری، سالن پذیرایی و امکانات متنوع دیگر را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. جالب است بدانید که سینما سیمرغ تاکنون دوبار مورد بازسازی قرار گرفته که آخرین بازسازی مربوط به سال ۹۶ است و بهترین تجهیزات پخش دیجیتالی، سیستم صوتی پیشرفته و به روز ترین سیستم پخش پروژکتور در ۵ سالن این سینما تعبیه شده است. 

سینما سیمرغ مشهد

اطلاعات تکمیلی جهت بازدید

 

آدرس سینما سیمرغ در مشهد: شهرک غرب (قاسم آباد)، ضلع شمالی میدان مادر ،پردیس سینما سیمرغ
شماره تماس : ۰۵۱۳۶۲۲۴۵۵۰
قیمت بلیط پردیس سینما سیمرغ : ۱۰۰۰۰ هزار تومان

لازم به ذکر است تهیه بلیط این سینما به صورت آنلاین هم امکان پذیر است.

سینما سیمرغ- پردیس سیمرغ مشهد

نظرتان را بگویید