سینما آفریقا مشهد با نام قدیمی شهرفرنگ، پس از سینما هویزه از بهترین و محبوبترین سینماهای مشهد به شمار می آید که در میدان شریعتی(تقی آباد)، واقع شده است.

دسترسی راحت به مترو و وسایل نقلیه، نزدیکی به مراکز خرید و قیمت مناسب بلیط از دلایل رونق این سینما میباشد.

این سینما تنها یک سالن به ظرفیت ۸۶۳ نفر دارد. میتوان گفت تنها سینمای مشهد که یک سالن نمایش با تجهیزات کامل داشته و بازهم پر رفت و آمد است، سینما آفریقا محسوب میشود.

در ادامه قصد داریم ماجرایی از افتتاح تا آتش سوزی و بازسازی دوباره سینما آفریقا مشهد را شرح دهیم.

از سینما شهر فرنگ تا سینما آفریقا

یکی از قدیمی ترین و باکیفیت ترین سینماهای شهر مشهد، سینما آفریقا می باشد که در سال ۱۳۵۰ با نام سینما فرنگ شروع به کار کرد.

هراند منگاساریان و شرکت سینما خراسان که تا قبل از ساخت سینماهای دیاموند و آریا بیشترین تعداد سینما را برای اکران داشته‌اند، بخاطر اینکه سرگروهی مشهد را از دست ندهند در ۲۶ تیر ماه ۱۳۴۸ پروانه ساخت سینمایی به نام «گلدیس» را در تقی‌آباد می‌گیرند.

یک سال بعد پس از تکمیل ساخت، این سینما با نام “شهر فرنگ” فعالیت خود را با اکران فیلم ” سلام دالی” آغاز میکند. در جریان تظاهرات سال ۱۳۵۷ و به آتش کشیدن سریالی سینماها توسط خرابکاران، سینما شهر فرنگ مانند سینما آریا(قدس کنونی) تخریب شده و در آتش سوزی سه نفر کشته شدند. 

به همت بنیاد مستضعفین در سال ۱۳۶۰ پس از پاکسازی و مرمت سینما شهرفرنگ با نام جدید سینما آفریقا بازگشایی شد و پس از گذشت چندین سال به دستور مقام معظم رهبری، این سینما به حوزه هنری (موسسه بهمن سبز) واگذار گردید.

سینما آفریقا مشهد در سال ۹۴ پس از بازسازی دوباره و تجهیزسازی با به روز ترین سیستم های دیجیتالی و ۸۶۳صندلی در دو طبقه، برای اکران فیلم های سینمایی در اختیار عموم مردم قرارگرفت.

سینما افریقا

اطلاعات لازم جهت بازدید از سینما آفریقا

دسترسی راحت با مترو خط ۱ در میدان شریعتی و وجود مراکز فرهنگی، تجاری، زیست خاور، رستوران و فست فود در اطراف سینما آفریقا از مزایای آن به شمار میرود.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان شریعتی ( میدان تقی آباد سابق)، سینما آفریقا

 شماره تماس سینما آفریقا در مشهد: ۰۵۱۳۸۵۹۷۴۵۴

قیمت بلیط : ۸۰۰۰  تومان (روزهای سه شنبه هر هفته بلیط سینما آفریقا نیم بها است)

نظرتان را بگویید