نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خفاش‌ها در کلنی‌ های خود از گویش‌های خاصی استفاده می‌کنند.
به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از DailyMail، دانشمندان اخیرا متوجه شده‌اند که خفاش‌ها نیز مانند انسان‌ها لهجه‌های منطقه‌ای دارند. جالب‌تر این که این موجودات کوچک بال‌دار می‌توانند لهجه و گویش خفاش‌های دیگر را یاد بگیرند و با همان لهجه باهم ارتباط برقرار کنند.
نتایج تحقیقات حاکی از آن است که خفاش نیز مانند دلفین‌ها با لهجه‌های مختلفی بایکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. محققان ۱۴ بچه خفاش را در سه غار شبیه‌سازی شده قرار دادند و صدای خفاش‌هایی با لهجه خاص را برای آنها پخش کردند. نتیجه این شد که این خفاش‌های لهجه مادری خود را کنار گذاشتند و با لهجه جدید را پذیرفتند.
سرپرست این پژوهش، در این باره گفت: «تفاوت تلفظ صوتی خفاش مادر با ۱۴ خفاشی که از کلنی به غار شبیه‌سازی شده منتقل شده بودند، مانند تفاوت لهجه بریتانیایی با لهجه اسکاتلندی بود. بچه خفاش‌ها گویش لندنی مادر خود را شنیده بودند اما در غارهای شبیه‌سازی شده تنها قادر به شنیدن لهجه اسکاتلندی خفاش‌های اسکاتلندی بودند. درنهایت لهجه‌ای برگزیدند که بیشتر شبیه به گویش اسکاتلندی بود تا گویش لندنی مادرشان».
بهترین موجود شناخته‌شده در یادگیری تلفظ‌های صوتی مختلف، پرندگان آوازخوان هستند که آواز خواندن را از والدینشان می‌آموزند. اما خفاش‌های هیچ مربی ندارند بنابراین به صدای هم‌کلنی‌های خود گوش می‌دهند و لهجه کلنی را یاد می‌گیرند.
دانشمندان خفاش‌های ماده باردار در غارهای آزمایشگاهی مختلف قرار دادند، سپس صدای ضبط‌شده ۱۰۰ تا ۲۰۰ خفاش را برای بچه‌ خفاش‌های تازه به دنیا ‌آمده پخش کردند.
وقتی که دانشمندان صدای بچه‌ خفاش‌ها را ضبط کردند، متوجه شدند که گویش آنها بسیار شبیه به صدایی است که به مدت یک سال برای آنها پخش شده بود. درواقع آنها گویش مادری خود را کنار گذاشته بودند و گویش خفاش‌های اطراف خود را پذیرفته بودند.
نتایج تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که صداهای خفاش‌ها به پیچیدگی صدای دلفین‌ها و میمون‌هاست. به گفته دانشمندان، توانایی یادگیری تلفظ صوتی برای انسان‌ها در یادگیری زبان بسیار مهم است اما این توانایی در میان حیوانات بسیار نادر است.

معماي لانه خفاش ها ! از شایعه تا واقعیت

پروفسور بازيما به شما پاسخ ميدهد ، لانه خفاش ها كجا يافت مي شود ؟ در چند ماه اخير موجي از فيلم هاي مختلف در رسانه ها و فضاي مجازي منتشر گرديده كه عده اي در غار ها در حال جمع اوري اجسامي پيله مانند مي باشند كه در اين پيله ها جيوه تجمع پيدا كرده است و با شكستن اين پيله جيوه آن خارج ميگردد. در همين راستا بر آن شديم تا اطلاعاتي را پيرامون اين موضوع منتشر كنيم . خفاشها جانوراني پستاندار هستند ، البته تنها پستانداراني كه توانايي پرواز را نيز بدست آورده اند . اين جانوران دقيقا مانند انسان بچه زا بوده و به بچه هاي خود شير مي دهند . خفاشها در فرايند فرگشت شب ها را به دليل كم بودن پرندگان شب پرواز و وفور حشرات براي شكار انتخاب نموده اند ، در روز در مكانهاي تاريك براي استراحت اختفا مي كنند ، جالب است بدانيد كه خفاش ها هيچ گونه لانه ويا پيله اي درست نكرده و تنها در سقف غار ها به صورت وارونه استراحت مي كنند، نيز جيوه فلزي بسيار سمي و خطر ناك بوده و حتي مقادير بسيار جزئي ان باعث مسموميت و مرگ مي گردد وهيچ موجود زنده اي تا كنون در جهان يافت نشده كه بتواند اقدام به جمع آوري و ذخيره جيوه نمايد ، جيوه آنقدر سمي است كه حتي باكتري ها را از بين مي برد و در گذشته از تركيبات جيوه همانند مركوركرم در گند زدايي استفاده مي شده كه به دليل خطرات زياد آن براي انسان برچيده شده است ، تا اينجاي قضيه دريافتيم كه خفاش لانه اي ندارد و جيوه هم نمي تواند ذخيره كند ، پس فيلم هاي موجود در فضاي مجازي چيست ؟ يكي از تست هاي انجام شده در فيلم واكنش جسم مجهول به حبه سير مي باشد ، ترفند كار چيست ؟ جيوه همانند بسياري از فلزات ديگر در مقابل ميدان مغناطيسي تاثير پذيرفته و مغناطيسي مي گردد و در اين فيلم ،باساختن جسم گلي و تزيق جيوه و قرار دادن اهن ربا در سير با استفاده از خاصيت مغناطيسي شعبده بازي انجام مي پذيرد ، هرگز چنين جسمي در طبيعت يافت نمي گردد فريب سودجويان را نخوريد . پروفسور بازيما به سوالهاي شما پاسخ مي دهد.

نظرتان را بگویید