جاهای دیدنی مشهد به همراه عکس و آدرس

به واسطه مکانهای دیدنی متعدد در شهر مقدس مشهد و تقاضای روز افزون مردم برای گردشگری و سفر به جاهای ناشناخته و کمتر دیده شده این خطه قدیمی برآن شدیم تا گوشه ای از اسرار و شگفتی های این شهر را برای شما بازگو کنیم، جاهایی که شاید هرگز درباره آنها نشنیده باشید، امید است این سخن که یک لیست کامل از صفر تا ۱۰۰ درباره جاهای دیدنی مشهد است، راهگشای سفر شما در کشف دوباره مشهد باشد.

 

حرم امام رضا (ع)

 

نخست جاذبه های دیدنی حرم مطهر امام رضا در مشهد

آرامگاه امام رضا (ع) شاید نخستین نقطه ی ایجاد مشهد بوده باشد و کم کم اسکان زائران به دور این مکان مقدس ایجاد کننده حلقه ابتدایی این شهر باشد هر چند که از دیرباز این اقلیم محل زندگی انسان ها از دوران دیرینه سنگی تا کنون بوده است ولی شاید نسبت دادن این تجمعات کوچک به شهر مشهد را کاری نادرست باید دانست از این میان تاوران که توس مهم ترین بخش آن است شاید پرجمعیت ترین و آبادترین منطقه زیست قدیمی بشر در این خطه باشد از دیگر تجمعات انسانی بر حاشیه کشف رود می توان به نغان و سرآباد اشاره نمود. حرم مطهر دارای بخش های مختلفی است که بخش هایی از آن قابل بازدید و بخش های دیگر غیر قابل بازدید می باشد. امام رضا (ع) در سردابی زیر گنبد طلا دفن گشته است که ضریح در بالای سرداب نصب گردیده است این سرداب مکعب شکل به ابعاد تقریبی ((۵/۲)) متر تنها از داخل دریچه ای که در داخل ضریح قرار دارد و پایین پای حضرت قرار گرفته قابل دسترسی است.

نخستین ضریح نصب شده درمرقد مطهر امام رضا (ع) به دستور شاه طهماسب صفوی در سال ۹۵۷ قمری نصب گردیده است.

ضریح دوم از جنس فولاد به همراه نگین های یاقوت و زمرد بود که در سال  ۱۱۶۰ قمری به وسیله شاهرخ نواده نادر شاه وقف و نصب گردید و سومین ضریح در زمان فتح علی شاه قاجار از جنس فولاد ساخته و بر آن مرجع شریف نصب گردیده است چهارمین ضریح از آهن و مفرح با پوششی از طلا و نقره بود که در سال ۱۳۳۸ شمسی بر قبر امام رضا (ع) نصب گردید سرانجام پنجمین ضریح که هم اکنون نیز همچنان باقی است با طراحی استاد محمود فرشچیان و اجرای استاد خداداد زاده اصفهانی به وزن ۱۲ تن ساخته شده و در سال ۱۳۷۹ نصب گردیده است این ضریح ها هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی به نمایش در آمده که می توان از آنها بازدید به عمل آورد.

در این مطلب به صورت کامل موزه ها و آرامگاه های حرم مطهر را معرفی کرده ایم.

مجموعه موزه ها و آرامگاه های حرم مطهرمجموعه موزه ها و آرامگاه های حرم مطهر

 

موزه های شهر مشهد

به دلیل جایگاه ویژه مشهد مقدس برای کلیه ایرانیان پارسی زبانان شیعیان و حتی اهل تسنن این شهر از دیرباز جایگاه ویژه ای به لحاظ گردشگری مذهبی و فرهنگی برخوردار بوده است.از این رو ضرورت ایجاد موزه هایی برای بازدید کنندگان از گذشته تا به امروز احساس می شود. اگر علاقه مند به موزه های مشهد هستید در مطلبی که برای شما آماده کرده ایم می توانید با موزه های مشهد آشنا بشید.

موزه های شهر مشهدموزه های شهر مشهد

طرقبه مشهد

شهر طرقبه یکی از بهترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد که به دلیل تعدد جاهای دیدنی آن را در مقاله ای جداگانه معرفی کرده ایم.

برای اطلاع از دیدنی های کامل این منطقه به مقاله طرقبه مشهد مراجعه نمایید.

آشنایی با طرقبه مشهدآشنایی با طرقبه مشهد

 

شاندیز مشهد

تقریبا نام مشهد رو در ایران با شاندیز می شناسند. جدای از شیشلیک استثنایی که برند ملی شده، تقریبا هر مسافری که به مشهد میاد برای یک بارم شده شاندیز میره. به وجود اومدن پدیده شاندیز و مراکز خرید و تفریحی زیاد در این منطقه هم باعث افزایش رغبت مردم به این شهر ییلاقی و خوش آب و هوا شده. اما خب خیلی چیزها در مورد شاندیز هست که خیلی ها ازونا بی اطلاع هستند. تو مطلبی که آماده کردیم همه چیز رو در مورد شاندیز گفتیم.

 

آشنایی با شاندیز مشهدآشنایی با شاندیز مشهد

 

مراکز خرید مشهد

مگر میشود مسافرت رفت و خرید نکرد؟ مخصوصا برای اکثر خانم ها اصلی ترین جای دیدنی هر شهری بازارهای آن شهر هستند. مشهد هم که از گذشته ها پذیرای زائران و مسافران بسیاری بوده و هست. همین مساله باعث شده تا از مجتمع های تجاری و پاساژ های زیادی برخوردار باشد. بسیاری از مسافران بازارهای مشهد را فقط بازارهای نزدیک حرم می دانند و از مجتمع های تجاری داخل و اطراف مشهد بی خبراند. در مطلبی که برای شما آماده کرده ایم به معرفی بهترین و معروفترین بازارهای مشهد پرداختیم.

مراکز خرید مشهدمراکز خرید مشهد

سینماهای مشهد

البته شاید سینما کمتر از مراکز خرید برای مسافران جذاب باشد با این حال برخی از سینماهای مشهد مثل پردیس سینمایی هویزه در کشور هم معروف است و جزو انگشت شمار سینماهای ۵ ستاره ایران به شمار می رود. اگر خواستید با سینماهای مشهد آشنا بشید از لینک زیر استفاده کنید. تو مطلبی که آماده کردیم می تونید آدرس و شماره تلفن و تاریخچه و همه چیز رو در مورد سینماهای مشهد بدونید.

سینماهای مشهدسینماهای مشهد

فرهنگسراها و پارک های موضوعی مشهد مقدس

پارک موضوعی دانش

این مجموعه با هدف اشنایی اعضای خانواده با مفاهیم علمی و ایجاد تفریحی سالم و با نشاط راه اندازی گردیده است . در این مجموعه مباحث مختلف علمی همچون قانون استفاده از اهرم ترازوی غول آسا دیش های صوتی آشنایی با چگونگی مهار انرژی از دیر باز تا کنون توسط بشر ….ارائه گریده است.بخشی از مجموعه به تکنولوژی های مردمان قدیمی ایران همچون آسباد و باد گیر و …. اختصاص یافته و در بخش دیگر این پارک انرژی های تجدید پذیر برای مردم معرفی شده است این پارک در بلوار امام علی قبل از خیابان نهضت واقع گردیده است.

 

پارک موضوعی دانش

مجموعه فرهنگی آیه ها

در این پارک موضوعی دو مفهوم اصلی یعنی داستان زندگی پیامبران الهی بر اساس قرآن و نیز تاریخچه کوتاهی از انقلاب اسلامی معرفی گردیده است در بخش دیگر این مجموعه بخش هایی از حماسه دفاع مقدس در قالب شبیه سازی مناطق جنگی خاطره هشت سال دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه فرهنگی در بلوار کلانتری پس از مرکز تحقیقات کشاورزی واقع گردیده است.

پارک موزه دفاع مقدس

پارک موزه دفاع مقدس پروژه ای در حال احداث است که گوشه هایی از خاطرات دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه در ضلع شرقی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

 

پارک موزه دفاع مقدس

مجموعه باغ مینیاتور

در این پارک موضوعی سعی شده تا گوشه ای از جاذبه های منحصر به فرد تاریخی ایران در قالب ساخت ماکت هایی با مقیاس کوچک و شعار همه ایران را یکجا ببینیم به مخاطب نمایش داده شود. از جاذبه های یه نمایش در آمده در این مجموعه می توان به ماکت تخت جمشید، فردوگاه مشهد ، راه آهن مشهد و …اشاره نمود.

 

باغ مینیاتور مشهد

 

باغ مینیاتور مشهد

فرهنگسرای کودک و آینده

در این فرهنگسرا سعی شده تا به گونه ای کلیه موضاعت جذاب برای بچه ها سرجمع گردد و کودکان در قالب تفریح و سرگرمی آموخته هایی از دانش و فرهنگ شهروندی را با خود به یادگار ببرند این مجموعه دارای ۵ سالن مجزا با موضاعات متنوع و یک آمفی تئاتر مخصوص کودک می باشد فرهنگسرای کودک و آینده در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

 

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

 

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

فرهنگسرای پایداری

مجموعه فرهنگسرای پایداری در طی بیش از ده سال فعالیت خود تلاش نموده تا همواره یادها و خاطره های جنگ تحمیلی را برای مردم زنده کند و جان فشانی های سربازان میهن را تازه نگه دارد این مجموعه کوچک در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای پایداری مشهد

فرهنگسرای انتظار

در این فرهنگسرا با عبور از مسیری که یادآور روز مرگی ها و زندگی فانی دنیوی است مسئله ظهور و مهدویت را برای مردم بازگو میکند این فرهنگسرا در بوستان امت واقع گردیده است.فرهنگسرای انتظار در خیابان آبکوه خیابان مجد روبه روی مجد ۳۸ واقع شده است.

 

فرهنگسرای انتظار مشهد

فرهنگسرای ترافیک

در این مجموعه سعی شده تا در قالب بازی اصول اولیه آموزش فرهنگ شهروندی را برای کودکان بازگو کند و مفاهیمی چون تابلو های راهنمایی رانندگی قوانین شهری و…برای مخاطبین بازگو میشود. این فرهنگسرا بلوار دانشجو دانشجو ۲۹ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای ترافیک مشهد

فرهنگسرای انقلاب

این فرهنگسرا به صورت تخصصی به موضوع انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و یادآور حوادث وآن  برهه حساس ایران است. این مجموعه در خیابان ۵ تن پنج تن۴۸ جنب پارک ارم واقع شده است.

 

فرهنگسرای انقلاب

فرهنگسرای حجاب

این فرهنگسرا سعی برآن نموده تا اهمیت و ضرورت مسئله حجاب را برای مردم به خصوص جوانان و جوانان و این فرضیه علمی را به عموم مردم بازگو کند این مجموعه در پارک ویژه بانوان بلوار هدایت هدایت غربی انتهای هدایت ۲۹ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای حجاب مشهد

 

فرهنگسرای حجاب مشهد

فرهنگسرای زیارت

در این مجموعه فرهنگی بازدید کننده با دلایل  فلسفی و دینی در زمینه با نزول انجام فرضیه زیارت و ارتباط روحانی میان بنده و خداوند می پردازد این مجموعه در بلوار وحدت در بوستان وحدت واقع گریده است.

 

فرهنگسرای زیارت مشهد

فرهنگسرای سلامت

مجموعه فرهنگسرای سلامت سعی بر آن دارد تا با اصول ابتدایی بهداشت و سلامت فردی عموم افراد جامعه را آگاه نماید این فرهنگسرا در خیابان آزادی ۹۷ واقع گردیده است .

 

فرهنگسرای سلامت مشهد

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن

مجموعه فرهنگی شهر زیبا و ایمن بر آن دارد تا با آموزش ابتدایی فرهنگ شهروندی و آموزش رعایت مسائل ایمنی از سنین کودکی زمینه ساز توسعه فرهنگ شهروندی و در نتیجه ایجاد شهری پویا تر گردد این مجموعه در قاسم آباد خیابان شریعتی ۴۵ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن مشهد

 

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن

فرهنگسرای فناوری و رسانه

در این مجموعه سعی شده تا مسائل مختلف همچون کاربرد تکنولوزی در زندگی روزمره و نیز تکنولوژی در قالب مسائل شهری برای شهروندان ارائه شود این مجموعه در بلوار هفت تیر بوستان لاله واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد

فرهنگسرای بهشت

فرهنگسرای بهشت به صورت تخصصی سعی نموده تا گوشه ای از مفاخر و شخصیتهای برجسته شهر مشهد را از گذشته تا به امروز معرفی نموده است خوده بنر این فرهنگسرا از مکانهای دیدنی شهر مشهد به شمار آمده و در ضلع جنوبی فرهنگسرا موزه مردم شناسی کوچکی واقع گردیده است.

در شهر مقدس مشهد چندین فرهنگسرای دیگر همچون فرهنگسرا رسالت ،بهرمان ،غدیر،خانواده، و فرهنگسرای امام رضا (ع) نیز احداث گریده که آموزشهایی که در این مراکز داده می شود مجموعه ای از آموزشهای فرهنگی و هنری بوده است و معمولا به صورت تخصصی ارائه خدمات نمی کند.

در شهر مقدس مشهد دو پارک موضوعی خصوصی نیز احداث گردیده که از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشند و به معرفی مختصر این مجموعه ها نیز می پردازیم:

سرزمین پروفسور بازیما

این مجموعه سعی بر آن دارد تا با معرفی راز آفرینش بارقه هایی از کنجکاوی را در مخاطب روشن کند در این مجموعه شگفت انگیز بازدید کننده سفری شگفت انگیز را در یک ماشین زمان آغاز کرده و با چگونکی موجودات زنده در طی تاریخ زمین آشنا میشود و سرانجام پس از طی تونل آفرینش وارد بدن انسان به عنوان اشرف مخلوقات شده و با ساختمان و عملکرد این ماشین شگفت انگیز آشنا می گردد.

 

سرزمین پروفسور بازیما

 

سرزمین پروفسور بازیما

سرزمین پروفسور بازیما

مجموعه شهر مشاغل کارالند

در این مجموعه نیز سعی بر آن است که کودکان مشاغل مختلف را در سنین پایین تجربه کنند و امید است این تجربه لذت بخش باعث شناخت هر چه بهتر استعداد آنها گشته و فرد بتواند پتانسیل  و توانایی های شخصی خود را هر چه زودتر کشف نماید.

 

 

شهر مشاغل کارالند

 

 

شهر مشاغل کارالند

 

 

شهر مشاغل کارالند

نظرتان را بگویید