جاهای دیدنی مشهد به همراه عکس و آدرس

به واسطه مکانهای دیدنی متعدد در شهر مقدس مشهد و تقاضای روز افزون مردم برای گردشگری و سفر به جاهای ناشناخته و کمتر دیده شده این خطه قدیمی برآن شدیم تا گوشه ای از اسرار و شگفتی های این شهر را برای شما بازگو کنیم، جاهایی که شاید هرگز درباره آنها نشنیده باشید، امید است این سخن که یک لیست کامل از صفر تا ۱۰۰ درباره جاهای دیدنی مشهد است، راهگشای سفر شما در کشف دوباره مشهد باشد.

 

حرم امام رضا (ع)

 

نخست جاذبه های دیدنی حرم مطهر امام رضا در مشهد

آرامگاه امام رضا (ع) شاید نخستین نقطه ی ایجاد مشهد بوده باشد و کم کم اسکان زائران به دور این مکان مقدس ایجاد کننده حلقه ابتدایی این شهر باشد هر چند که از دیرباز این اقلیم محل زندگی انسان ها از دوران دیرینه سنگی تا کنون بوده است ولی شاید نسبت دادن این تجمعات کوچک به شهر مشهد را کاری نادرست باید دانست از این میان تاوران که توس مهم ترین بخش آن است شاید پرجمعیت ترین و آبادترین منطقه زیست قدیمی بشر در این خطه باشد از دیگر تجمعات انسانی بر حاشیه کشف رود می توان به نغان و سرآباد اشاره نمود. حرم مطهر دارای بخش های مختلفی است که بخش هایی از آن قابل بازدید و بخش های دیگر غیر قابل بازدید می باشد. امام رضا (ع) در سردابی زیر گنبد طلا دفن گشته است که ضریح در بالای سرداب نصب گردیده است این سرداب مکعب شکل به ابعاد تقریبی ((۵/۲)) متر تنها از داخل دریچه ای که در داخل ضریح قرار دارد و پایین پای حضرت قرار گرفته قابل دسترسی است.

نخستین ضریح نصب شده درمرقد مطهر امام رضا (ع) به دستور شاه طهماسب صفوی در سال ۹۵۷ قمری نصب گردیده است.

ضریح دوم از جنس فولاد به همراه نگین های یاقوت و زمرد بود که در سال  ۱۱۶۰ قمری به وسیله شاهرخ نواده نادر شاه وقف و نصب گردید و سومین ضریح در زمان فتح علی شاه قاجار از جنس فولاد ساخته و بر آن مرجع شریف نصب گردیده است چهارمین ضریح از آهن و مفرح با پوششی از طلا و نقره بود که در سال ۱۳۳۸ شمسی بر قبر امام رضا (ع) نصب گردید سرانجام پنجمین ضریح که هم اکنون نیز همچنان باقی است با طراحی استاد محمود فرشچیان و اجرای استاد خداداد زاده اصفهانی به وزن ۱۲ تن ساخته شده و در سال ۱۳۷۹ نصب گردیده است این ضریح ها هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی به نمایش در آمده که می توان از آنها بازدید به عمل آورد.

 

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی

موزه قرآن و نفایس- در این موزه قرآن های نفیسی به نمایش در آمده که از ان جمله می توان به قرآن های منصوب به کتابت امام رضا (ع) ،امام علی(ع)، امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) اشاره نمود.

 

هدایای موزه

 

موزه هدایای مقام معظم رهبری – این موزه شامل هدایایی است که مقامات داخلی و خارجی و همینطور افراد عادی بر حسب ارادت به رهبر معظم انقلاب هدیه داده اند.

موزه صدف و آبزیان– این موزه شامل صدف انواع آبزیان از اقصی نقاط جهان می باشد که بخش عمده آن را آقای محمد سعید فواد در سال ۱۳۶۴ از کشور سوریه به این موزه اهدا نموده است، سایر نمونه های این مجموعه توسط مردم بخصوص مردم جنوب ایران در قالب انواع آبزیان تاکسی درمی شده اشاره نمود. در این میان تاکسی درمی یک نمونه از گیتار ماهی که توسط دکتر محمد فرهاد رحیمی به این موزه اهدا شده است و سالها به عنوان شیطان دریا نامیده میشد از شهرت زیادی برخوردار است.

 

موزه صدف و آبزیان

موزه تاریخ حرم مطهر رضوی– در این موزه آثار متنوعی همچون قدیمی ترین سنگ مزار امام رضا (ع) سنگاب قرن ۶ ضریح فتحلی شاه قفل کلیدهای قدیمی حرم و … در آن نگهداری مشود.

گنجینه آثار تجسمی- در این گنجینه تابلوهای نقاشی از هنرمندان داخلی و خارجی معتبر نگهداری می شود که در این میان آثار نقاش برجسته ایرانی محمود فرشچیان از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است.

موزه تخصصی فرش در این موزه فرش های بساری نفیسی از ۴۰۰ سال پیش به نمایش در آمده از جمله مشهورترین آنها می توان به قالیچه چهار فصل مربوط به قرن ۱۱ اشاره نمود.

موزه مردم شناسی حمام محمد قلی بیگ– این موزه در مجاورت حرم امام رضا (ع) و انتهای بازار فرش واقع گردیده است سقف این حمام دارای لایه های متعددی نقاشی های دیواری می باشد که در نوع خود بی نظیر است. در این موزه اسباب زندگی گذشته مردم مشهد به نمایش در آمده است.

گنجینه تمبر– این موزه دربردارنده ۵۰ هزار قطعه انواع تمبر است که از مشهور ترین آنها می توان به نخستین تمبر جهان و نخستین تمبر ایران اشاره نمود.

 

موزه تمبر

 

موزه اسکناس– در این گنجینه انواع اسکناسهای ایرانی و خارجی و تمامی اسکناسهای چاپ شده در ایران نگهداری می شود.

 

 

موزه اسکناس

 

موزه سکه و مدال– این موزه دارای سکه های مختلف از دوره های تاریخی ایران و جهان می باشد از معروف ترین سکه های این موزه می توان به سکه ولیعهدی امام رضا اشاره نمود.

 

سکه های تاریخی

 

گنجینه مدال ها

ارادتمندان به امام رضا (ع) مدالهای افتخار آمیز علمی و ورزشی خود را به این موزه اهدا نموده اند که از آن میان می توان به مجموعه مدالهای جهان پهلوان تختی و رضا صادقی اشاره نمود.

 

گنجینه مدال حرم امام رضا (ع)

 

گنجینه مدال حرم امام رضا (ع)

 

گنجینه مدال حرم امام رضا (ع)

 

گنجینه نجوم– در این گنجینه انواع ادوات نجومی همچون تلسکوپ اسطورولاپ ساعت آفتابی و … از دوره های تاریخی مختلف نگهداری میگردد.

 

گنجینه نجوم حرم امام رضا (ع)

 

گنجینه ساعت– در این گنجینه نیز انواع ساعت و وسایل سنجش زمان به نمایش در آمده است.

 

گنجینه ساعت

گنجینه صدا دراین گنجینه صداهای مختلف سرد و گرم که از دوره های تاریخی مختلف به نمایش در آمده است و خود یکی از کاملترین مجموعه های صدا در ایران می باشد.

 

آرامگاه ها و مقبره ها

مجموعه حرم مطهر دارای رواق ها و مساجد و مراکز دیدنی بسیاری است که پاره ای از آنها به اختصار در این سخن اشاره می شود:

آرامگاه امیر قیاس الدین ملک شاه که به آن مسجد شاه و مسجد ۷۲ تن نیز می گویند این مسجد در حاشیه حرم مطهر حد فاصل حرم و حمام شاه (حمام محمد قلی بیگ) در انتهای بازار فرش فروش ها واقع گردیده است.

مسعود بن محمدبن ملک شاه دهمین پادشاه سلسله سلجوقیان ایران بود وی پسر محمدبن ملک شاه سلجوقی دیگر شاه این سلسله بود، مسعود از ابتدای پادشاهی اش روابط خوبی با المسترشد خلیفه عباسی نداشت و در نبردی نزدیک همدان مسعود خلیفه را شکست داد و نهایتا خلیفه به دست اسماعلیان کشته شد سرانجام مسعود در سال ۵۴۷ قمری در گذشت.

مقبره آوا بزرگ- در حرم مطهر امام رضا (ع) از علما و مدرسان مدرسه علمیه نواب در گذشته سال ۱۰۸۷ قمری

مقبره آیت الله عضمی عبدالله شیرازی- حرم مطهر امام رضا ع توحید خانه- وفات در تاریخ ۱۳۶۳ شمسی

مقبره آیت الله سید ابراهیم علم الهدی سبزواری حرم مطهر دار زهد رواق شیخ بهایی

مقبره امیر علی شیر نوایی میرنظام الدین علی شیر نوایی شاعر داشمند و سیاست مدار برجسته دوره تیموری و معاصر سلطان حسین بایرقرا بوده است او مردی نیکوصفت دانشمند و شاعر بوده و اشعار بسیاری به زبان های فارسی و ازبکی دارد به همین جهت ذوالنسانین تخلص او در اشعار ترکی نوایی و در اشعار فارسی فانی است آرامگاه او در ایوان صحت عتیق واقع گردیده که خود او بنیانگذار این صحن بوده است.

مقبره امین السلطان– به میرزا علی اصغر خان ملقب به امین السلطان فرزند دوم ابراهیم خان امین السلطان صدر اعظم سه پادشاه قاجار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه و از گرجی های ایران بود و به القاب صاحب جمع، امین السلطان، اتابک اعظم ملقب بود نام خانوادگی رایج نوادگان او اتابکی است او سیاست مداری قابل و بازیگری ماهر بود که ربع قرن در سمت صدر اعظمی باقی ماند.

مقبره حاتم خان  مقبره او در حرم مطهر امام رضا (ع) صحن عتیق واقع گردیده است نام او میرزا طالب خان اردوبادی پسر حاتم بیگ اردوبادی بوده است، او به مدت ۱۰ سال وزارت شاه عباس را بر عهده داشته است.

مقبره حسام السلطنه مراد میرزا حسام السلطنه فرزند عباس میرزا شاهزاده قاجار و حاکم خراسان در دوران پادشاهی ناصر الدین شاه بود، او همزمان با نقشه انگلیس در جریان جداسازی هرات با قشون خویش رهسپار هرات گشت و توانست آن شهر را محاصره و سپس بار دیگر آن را به خاک ایران بازگرداند، مقبره او در دارالحفاظه واقع است .

مقبره حسین ملک– حسین ملک معروف به حاج حسین آقا ملک موسس موزه و کتابخانه ملک و واقف بزرگ در مشهد می باشد. او فرزند ارشد حاج محمد کاظم ملک تجار بود ثروتمند بزرگ تهران که خیابان هایی همچون ملک آباد و وکیل آباد به نام او نام گذاری شده است و همچنین باغ بزرگی به نام وکیل آباد را برای مردم مشهد وقف نموده است.

آرامگاه او در صحن گوهرشاد ایوان شمالی، سمت راست می باشد طبق وصیت وی دو نفر همواره بر سر قبرش به طور مدام قرآن میخوانند.

مقبره شاه طهماسب صفوی– واقع در حرم مطهر امام رضا (ع) ((صفه)) بالا سر حضرت می باشد که در قسمت پست سر (شمال بقعه) قرار دارد که محل قبر شاه طهماسب تلقی میشود فرزند شاه اسماعیل و دومین سلطان این دودمان وی از ۵۴ سال سلطنت در سال ۹۸۴ در قزوین در گذشت جسد او ابتدا در قزوین دفن گردیده و سپس در ۹۸۵ به مشهد منتقل گردید سپس در سال ۹۹۷  مشهد به تصرف ازبکان در آمد و آنها به قصد اهانت صفوی استخوان های منصوب شاه طهماسب صفوی را از گور درآورده و به بخارا منتقل نمودند.در سال ۱۰۰۵ شایعاتی ایجاد شد که آن قبر به شاه طهماسب تعلق نداشته و مقبره او در جای دیگر حرم است که مجددا گور را حفاری نموده و استخوان ها را ظاهرا به اصفهان منتقل نموده و در امام زاده علی دفن گردیده ولی شواهدی در دست است که صفه بالاسر حضرت که قبر اصلی شاه طهماسب است هرگز حفاری نگشته و در آنجا باقی است.

مقبره شیخ حر عاملی– شیخ محمدبن حسن حر عاملی متولد رستای مشغره از توابع جبع در لبنان از علما و فقهای شیعه و مولف کتاب وسایل شیعت است بسیاری او را از نوادگان حربن یزید ریاحی می دانند که نصب وی با ۳۶ واسطه به وی می رسد شاه سلطان حسین او را از مشهد به اصفهان فراخواند و مدتی او شیخ اسلام مشهد بود قبر او در صحن عتیق متصل به مدرسه میرزا جعفر قرار گرفته است.

مقبره شیخ حسن علی نخودکی شیخ حسین علی اصفهانی معروف به نخودکی فقیه فیلسوف و عارف در قرن ۱۴ هجری است آرامگاه او در صحن عتیق خروجی طبرسی واقع شده است.

 

مقبره شیخ حسن علی نخودکی

مقبره شیخ طبرسی– امین اسلام ابو علی فضل بن حسن طبرسی (۵۳۲-۴۵۴ خورشیدی) داشمند و فقیه شیعه اسلامی است که کتابهای بسیاری پیرامون علوم دینی تالیف کرده است. برخی او را تفرشی و برخی دیگر تبری می دانند او به خراسان هجرت کرد و ابتدا به مشهدو سرانجام در سبزوار ساکن شد و همان جا در گذشت، آرامگاه او در حاشیه حرم مطهر امام رضا ع خروجی خیابان طبرسی واقع شده است.

مقبره عباس میرزا– عباس میرزا از شاهزادگان قاجار و فرزند فتح علی شاه در سالهای ۱۹۹۷ تا ۱۸۳۳ میلادی ولیعهد و نایب السلطنه پدرش در آذربایجان بوده است. عباس میرزا در جنگ اول ایران و روس و سیسینانوس در ایروان به نبرد پرداخت و این جنگ پس  از ۱۰ سال با عهد نامه گلستان به پایان رسید که در بند باکو و شروان زمیمه خاک روسیه گردید سپس در ۱۸۲۶ میلادی عباس میرزا از طریق شوشا به سمت گنجه پیشروی کرد اما شکست شدیدی را منجر شد که منجر به معاهده ترکمان چای گردید و تمام سرزمین شمال ارس به روسیه واگذار گردید سپس در ۱۸۳۱ شاه او را حکمران خراسان نمود و در لشکر کشی خموشان سرخس و تربت حیدریه را فتح نموده و به خاک ایران برگرداند در ۴۴ سالگی در ۱۸۳۳ در مشهد درگذشت، آرامگاه او در دارالحفاظه واقع می باشد.

مقبره گنجعلی خان- گنجعلی خان از حکام مشهور زمان شاه عباس صفوی است که از سال ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ قمری در کرمان فرمانروایی میکرده است او از طایفه زیک بود که یکی از ۷ دودمان قدیم اشکانی و ساسانی دانسته اند از خدمات او به مجموعه حمام بازار و مسجد گنجعلی خان اشاره نمود  اراگاه او در حرم مطهر واقع گردیده است.

مقبره شیخ محمد تقی شریعتی – مفصر قرآن و پدر دکتر علی شریعتی است آرامگاه او در حرم مطهر واقع است.

مقبره مشیر الدوله– میرزا حسین قزوینی ۱۲۰۶-۱۲۶۰ ملقب به مشیر الدوله و سپس سپه سالار او به مدت ۲ سال صدر اعظم ناصرالدین شاه بود او فرزند میرزا محمد نبی قزوینی بوده و پس از تحصیل در دارالفنون به ماموریت های خارجی رفت و در زمان امیر کبیر ۳ سال کارپرداز ایران در بمبی بوده است.او در تفلیس و استامبول کنسول بود و تلاشهای فراوانی در جهت اصلاح گری در دوران قاجار نمود. مقبره او در دارالسیاده  در حرم رضوی واقع گردیده است.

مقبره هارون الرشید ابوجعفر هارون بن محمد المهدی بن ابی جعفر المنصور یا هارون الرشید اهوازی خلیفه عباسی بود او پنجمین خلیفه و پسر مهدی سومین خلیفه عباسی بود نام او در کتاب هزار و یک شب آمده است . وی در توس وفات یافت و آرامگاه او زیر پای حضرت داخل سرداب قرار گرفته است.

مقبره یوسف خواجه– امیر یوسف خواجه بهادر ملقب به قیاس الدین از فرماندهان دوره تیموری بوده و در دوران سلطنت میرزا شاهرخ می زیسته است شاید شهرت اصلی او به خاطر احداث مدرسه دودر است که در گذشته یوسفیه نامیده میشده است. آرامگاه وی در درون این مدرسه که اکنون دار القرآن است وجود دارد.

شیخ بهایی بها الدین محمد حسین بن عاملی فقیه و دانشمند عارف منجم ریاضی دان مورخ نامدار قرن ۱۱ و ۱۲ هجری شمسی است. در مدت ۷۵ سال عمر خود با ۴ تن از سلاطین صفوی معاصر بوده است که می توان به شاه اسماعیل دوم شاه طهماسب سلطان محمد خدابنده و شاه عباس بزرگ اشاره نمود، او خدمات زیادی را به شهرهای اصفهان و عمران و آبادی ایران نمود.

مقبره شیخ پیر پالان دوست– شیخ محمد عارف عباسی مشهور به پیر پالان دوست از عرفا و پیروان سلسله زهبیه است که در نیمه دوم قرن دهم هجری ولادت یافت. آرامگاه وی جنب حرم رضوی واقع در شمال شرقی حرم در ابتدای خیابان نواب صفوی است. بنای آرامگاه او مربوط به عهد صفویه است که سلطان محمد خدابنده پدر شاه عباس او را بنا نمود.

 

موزه های شهر مشهد

به دلیل جایگاه ویژه مشهد مقدس برای کلیه ایرانیان پارسی زبانان شیعیان و حتی اهل تسنن این شهر از دیرباز جایگاه ویژه ای به لحاظ گردشگری مذهبی و فرهنگی برخوردار بوده است.از این رو ضرورت ایجاد موزه هایی برای بازدید کنندگان از گذشته تا به امروز احساس می شود. در سخن قبل به موزه های حرم مطهر کمی پرداختیم و در این متن نیز سایر موزه های شهر مقدس مشهد را برای شما معرفی می نماییم:

به طور کلی موزه های مشهد مقدس به دو دسته موزه های تاریخی و مردم شناسی و موزه های تاریخ طبیعی تقسیم می گردد که نخست به بررسی موزه های تاریخی و مردم شناسی می پردازیم که جزو بهترین جاهای دیدنی مشهد هستند.

موزه ی تخصصی فردوسی شناسی،شاهنامه شناسی و تاریخ شهر طوس

این موزه از زمره ی نخستین موزه های شهر مقدس مشهد به حساب می آید، پس از شناسایی آرامگاه فردوسی طوسی انجمن آثار ملی اقدام به تهیه زمین و احداث آرامگاه از طریق مشارکت مردمی نمود و در پروژه ساخت باغ آرامگاه فضاهایی همچون مقبره که با طراحی آندرگودار و هرسفلد با نظارت مهندس کریم طاهر زاده با معماری حسین لر زاده انجام گرفت و اشعار هک شده بر دیواره این آرامگاه نیز با خط استاد عماد الکتاب نوشته شده است، در این میان فضایی که برای چایخانه تاسیس گردیده بود با تغییر کاربری به موزه بدل گشته که امروزه در این موزه می توان نمونه های نفیسی از شاهنامه تصاویری از نقاشی های داستان های شاهنامه آثار کمی از نمونه های یافت شده از چندین فصل کاوش های باستان شناسی در شهر تاریخی توس و نیز برخی از اشیاء رسمی قدیمی همچون کلاه خو، سپر، کمان، زره، انواع سر نیزه و پیکان و سرانجام نمونه ای مختلفی شمشیرهای دوره های تاریخی ایران به نمایش در آمده است

قدیمی ترین اثر به نمایش در آمده در این موزه تعدادی از ابزار های سنگین متعلق به ۹۰۰۰ سال پیش مربوط به تمدن حوزه رودخانه کشف رود بوده که در میان سایر اشیاء خودنمایی می کند. در مجموعه شهر تاریخی توس علاوه بر آرامگاه فردوسی مقبره بسیاری از شاعران و سخن وران دیگری همچون شاعر معاصر اخوان ثالث و نیز مقبره الشعرا که بزرگانی همچون گلچین معانی،عماد خراسانی،ذبیح الله صاحب کار(سهی)،محمد قهرمانه،علی باقر زاده(بقا)،آویژن، احمد کمال پور، حسین خدیو جم و …. در آنجا آرام گردیده اند ونیز در پشت آرامگاه فردوسی در گورستان کوچک روستایی دکتر ابوالقاسم بختیار پزشک شهیر ایرانی به همراه خانواده در مقبره خانوادگی دفن شده است. در میان تمام این آرامگاه ها آرامگاه امام محمد قزالی دانشمند فیلسوف شهیر ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است که در دهه ۷۰ در پی بررسی های باستان شناسی در خارج از محدوده دیوار توس کشف گردید که هنوز برای عموم بازگشایی نگردیده است.در مجموعه تاوران جاذبه های دیگری همچون گهندژ برج و باروی، دروازه هایی چون دروازه مرو و رزان، بقعه معروف به هارونیه بقایای کاروانسرای قدیمی و ….به چشم میخورد که از دیگر جاذبه های این مجموعه می باشد.

موزه خصوصی آیین پهلوانی و فتوت

این مجموعه فرهنگی ارزشمند با پیگیری و پشتکار آقای پهلوان رستم قاسمی بنا گردیده است و در این موزه که دارای چند قسمت زور خانه ،خلوتگاه و خانه پدربزرگ اشیایی ارزشمند از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم به نمایش درآمده است در بخش زورخانه دورتادور دیوارهای ان مزین به تصاویر پهلوانان و جوانمردان مشهد است که ابزار های قدیمی و مشاغل سنتی این پهلوانان به نمایش در آمدده است.از میان تمام این جوانمردان شاید  بتوان به برجسته ترین این شخصیتها یعنی دکتر شیخ اشاره نمود مردی جوانمردئ که سال ها در مشهد نیازمندان را به رایگان درمان میکرده است،کیف پزشکی او پالتوی چرمی و موتور دکتر شیخ در این مجموعه به نمایش درآمده است.این موزه در جاده آرامگاه فردوسی در روستای چهار برج واقع گردیده است.

موزه و آرامگاه نادر شاه افشار

در زمانی که نابسامانی در هر گوشه ای از کشور به چشم می خورد و ایران از هر سو مورد تاخت و تاز بیگانگان بود و آتش اختلاف های داخلی هر روز زبانه می کشید نادرشاه افشار به ایران وحدت و یکپارچگی را بازگرداند از آنجایی که نادر در چادر عشایری بدنیا آمد در چادر زندگی کرد و در چادر نیز کشته شد آرامگاه او نیز با الگوی چادر عشایری توسط مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۰ ساخته شد و مجسمه برنزی او نیز توسط ابوالحسن صدیقی در ایتالیا ساخته و قالب ریزی گردیده است و در محل آرامگاه نصب گردیده است این مجسمه ۱۵ تن وزن دارد. در مکان آرامگاه نادری موزه ای پیرامون نادرشاه افشار ابزار و ادوات جنگی مرسوم در زمان افشاریه به چشم میخورد که گوشه ای از عظمت امپراتوری افشاریه را به رخ می کشد از اشیای جذاب این موزه می توان به توپ برنجی اشاره نمود که در تاریخ ۱۵۹۱ میلادی در اسپانیا ساخته شده و یکی از ۵۰ توپی بوده که شاه عباس در جریان باز پس گیری جزیره هرمز به غنیمت گرفته است.

موزه حمام مهدی قلی بیگ

مجموعه حمام مهدی قلی بیگ بنایی متعلق به دوره صفویه است که در شهر مقدس مشهد در انتهای بازار فرش واقع گردیده است در میان مردم مشهد این حمام به حمام شاه نیز معروف است زیرا در مجاورت مسجد شاه واقع گردیده است. بانی این اثر مهدی قلی بیگ یکی از عمرای تیموری بوده و از ویژگی های این بنا می توان به لایه های متعدد نقاشی های دیواری بر سقف و دیوار های آن اشاره نمود در سال ۱۳۸۵ از طرف آستان قدس رضوی موزه مردم شناسی مشهد با نمایش آثار و وسایل قدیمی مشهد مورد استفاده مردم قرار میگیرد.

 

موزه حمام قلی بیگ

موزه مردم شناسی رباط ویرانی

این موزه دررباط ویرانی مابین شهر مقدس مشهد و شاندیز در روستای ویرانی احداث گردیده که گنجینه ای از آثار مردم شناسی و فرهنگ مردم این خطه از خراسان را به رخ می کشد. در این مکان سعی شده به پاره ای از مشاغل سنتی شهر مشهد همچون قالیبافی  آهنگری هرکاره تراشی دباغی عطاری و … بپردازیم و بازدید کننده در این موزه از حرف و مشاغل مردم این خطه در گذشته آگاه می شوند. خود این رباط به لحاظ معماری دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و دیدن این بنا خالی از لطف نیست.

 

موزه مردم شناسی رباط

 

موزه مردم شناسی رباط

موزه تاریخ طبیعی دانشکده علوم

این موزه قدیمی ترین موزه تاریخ طبیعی در استان خراسان بوده و پایه های ابتدایی آن درسال ۱۳۴۵ بنیان نهاده شده است. گفتی است که مکان ابتدایی این موزه در خیابان اسرار بوده و پس از احداث ساختمان جدید دانشکده به دانشگاه فردوسی انتقال پیدا کرده است.لازم به ذکر است که بخشی از نمونه های این موزه از کشور آلمان خریداری گردیده است. بازید از این موزه برای عموم آزاد نمی باشد.

موزه علوم دانشگاه فرهنگیان

این مکان با همت آقای دکتر اقبال در جهت تکمیل مباحث علمی آموزشی در شاخه های مختلف نظیر حیات وحش ، زمین شناسی، گیاه شناسی ،جغرافی و فیزیک ، نجوم و همچنین اشیاء مردم شناسی در دو طبقه راه اندازی گردیده است و یکی از پر بازدید کنند ترین موزه های دانش آموزی شهر مقدس مشهد به کار می آید بازدید از این موزه تنها با هماهنگی قبلی مقدور می باشد.

موزه جانور شناسی دانشگاه آزاد مشهد

این موزه در گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس گردیده و شامل تعدادی از نمونه های جانوری می باشد و برای عموم قابل بازدید نیست. این موزه در خیابان راهنمایی در دانشگاه آزاد اسلامی واقع گردیده است.

موزه تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی

نمایشگاه سیمای طبیعی استان در سال ۱۳۷۷ در اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی تاسیس گردیده است که به عنوان یکی از کامل ترین موزه های تنوع زیستی ایران به حساب می آید و زیستگاههای مختلف جانوری در استان خراسان را به نمایش گزارده است آدرس موزه واقع در بلوار وکیل آباد نرسیده به خیابان صدف بوده و بازدید از آن با هماهنگی قبلی مقدور می باشد.

گنجینه آب

این گنجینه از ظروف قدیمی و اشیایی که در ارتباط با استفاده مردم برای تامین آب بوده به نمایش در آمده و بخشی از این اشیاء از حفاری های خطوط آب در شهر مشهد به دست آمده است. از ارزشمند ترین اشیای به نمایش در آمده در این موزه می توان به کلنگ آبرسانی شهر مشهد اشاره نمود. این موزه در بلوار خیام اداره آب منطقه استان خراسان واقع گردیده است.

موزه آب

یکی از بناهای تاریخی قدیمی مشهد مقدس آب انبار چهل پایه می باشد که بنا بر کتیبه ای که بر سر در آن قرار دارد حداقل به قدمت دوران صفوی است این آب انبار که به خاطر داشتن چهل پله به آب انبار چهل پله یا چهل پایه نامیده شده است اخیرا پس از مرمت و بازسازی به موزه آب تبدیل گشته است. از ویژگی های این مجموعه می توان به نزدیکی و مجاورت با مسجد شاه و حمام مهدی قلی بیگ اشاره نمود. این آب انبار تنها آب انبار مشهد مقدس است که قابل بازدید می باشد این مجموعه در بازار فرش مشهد واقع گردیده است.

 

موزه آب مشهد

موزه علوم زمین

این مجموعه با تلاش پرسنل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق ایران جمع آوری گردیده و به لحاظ وسعت و هزینه احداث دومین موزه دولتی بزرگ شهر مشهد به حساب می آید. فاز اول این مجموعه هم اکنون افتتاح گردیده و فاز دوم آن در ۳ طبقه در حال آماده سازی می باشد. این مجموعه در بلوار سرافرازان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق ایران واقع شده است.

موزه واقعه گوهرشاد

این موزه در خانه ی ییلاقی ملک واقف بزرگ مشهدی در باغ وکیل آباد مشهد احداث شده و به معرفی واقعه گوهرشاد می پردازد بازدی از این موزه فعلا امکان پذیر نیست.

 

موزه واقعه گوهرشاد

 

موزه خصوصی باغ شاهنامه

این مجموعه گردشگری در بلوار توس (جاده قدیم قوچان) واقع گردیده و شامل اشیاء قدیمی از زندگی مردمان شهر مشهد می باشد که به همت آقای موسوی گردآوری و راه اندازی شده است این مجموعه دارای فضاهای خدماتی جانبی نیز می باشد.

 

موزه تخصصی فردوسی شناسی

موزه بزرگ خراسان

این موزه در بوستان بزرگ کوهسنگی واقع گردیده است و شامل ۴ طبقه و بنایی شاخص با الهام از کاخ خورشید می باشد. در این موزه نمایشگاههای مختلفی بر پایه تاریخ ایران بنا گردیده که به لحاظ معماری و وسعت بزرگترین موزه دولتی استان خراسان رضوی می باشد.

 

موزه بزرگ خراسان

مرکز فرهنگی آیه ها

این مرکز پارک موضوعی با رویکرد معرفی پیامبران آسمانی و ادیان بوده و به طور مختصر به تاریخ و انقلاب اسلامی پرداخته است.این مجموعه دارای بخش دفاع مقدس و همینطور مراکز خدماتی جانبی می باشد و در بزرگراه کلانتری واقع گردیده است.

 

 

 

موزه تاریخ سماور

این مجموعه شگفت انگیز که به صورت تخصصی به سرگذشت سماور در ایران می پردازد به همت آقای نخعی در هتل ملل واقع در خیابان امام رضا کوچه نخود بریزها واقع گردیده است.

 

موزه سماور مشهد

 

موزه تاریخ طبیعی آموزش و پرورش

این مجموعه به همت برخی از معلمان مشهدی در خیابان عبادی واقع گردیده و به صورت مختصر مباحث علمی مکمل آموزش را به دانش آموزان معرفی می کند.

 

موزه تاریخ طبیعی

موزه خانه ملک

این مجموعه به عنوان یک موزه زنده به معرفی مشاغل سنتی همچون صنایع دستی نظیر فیروزه تراشی می پردازد بنای این مجموعه از بناهای شاخص شهر مقدس مشهد به شمار می رود که منزل حاج حسین ملک بوده است.

 

خانه ملک مشهد

موزه مشهد شناسی فرهنگ سرای بهشت

این مجموعه فرهنگی به معرفی آداب و رسوم مردم مشهد پرداخته و شاخصه های فرهنگی ویژه شهر مشهد مقدس و نیز چهره های ماندگار تاریخ و فرهنگ و ادبیات مشهد را معرفی می نماید.

موزه وقف

موزه وقف در مجموعه اداره کال اوقاف امور خیریه خراسان رضوی در مکان خیابان آبکوه ورودی اصلی اداره بنا نهاده شده است در این مجموعه اشیایی ارزشمند که بیشتر آنها توسط واقفان به این مجموعه هدیه گردیده شده به نمایش درآمده و روایت گر گوشه ای از فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم است.

 

موزه وقف

موزه راه آهن مشهد

در داخل ایستگاه راه آهن مشهد که در زمان خود بزرگترین ایستگاه راه آهن خاورمیانه بوده است با خوش فکری مدیران مجموعه لکوموتیو های قدیمی بازسازی گردیده و به صورت موزه ای تخصصی به نمایش در آمده است.

 

موزه راه آهن مشهد

موزه راه آهن مشهد

موزه دانشگاه فردوسی

این موزه که به تازگی افتتاح گردیده گوشه ای از اشیاء و اسناد مربوط به تاسیس دانشگاه فردوسی و همچنین آثاری از اساتید و مفاخر این دانشگاه را در خود به یادگار دارد هرچند که زحمات فراوانی در جهت تاسیس و گرد آوری این موزه کشیده شده است ولی به نظر نگارنده در سطح و جایگاه دانشگاه فردوسی چه به لحاظ طراحی و چه به لحاظ سطح اشیا به نمایش در آمده نبوده است.

 

موزه دانشگاه فردوسی مشهد

موزه دانشگاه فردوسی مشهد

طرقبه مشهد

شهر طرقبه یکی از بهترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشد که به دلیل تعدد جاهای دیدنی آن را در مقاله ای جداگانه معرفی کرده ایم.

برای اطلاع از دیدنی های کامل این منطقه به مقاله طرقبه مشهد مراجعه نمایید.

 

فرهنگسراها و پارک های موضوعی مشهد مقدس

پارک موضوعی دانش

این مجموعه با هدف اشنایی اعضای خانواده با مفاهیم علمی و ایجاد تفریحی سالم و با نشاط راه اندازی گردیده است . در این مجموعه مباحث مختلف علمی همچون قانون استفاده از اهرم ترازوی غول آسا دیش های صوتی آشنایی با چگونگی مهار انرژی از دیر باز تا کنون توسط بشر ….ارائه گریده است.بخشی از مجموعه به تکنولوژی های مردمان قدیمی ایران همچون آسباد و باد گیر و …. اختصاص یافته و در بخش دیگر این پارک انرژی های تجدید پذیر برای مردم معرفی شده است این پارک در بلوار امام علی قبل از خیابان نهضت واقع گردیده است.

 

پارک موضوعی دانش

مجموعه فرهنگی آیه ها

در این پارک موضوعی دو مفهوم اصلی یعنی داستان زندگی پیامبران الهی بر اساس قرآن و نیز تاریخچه کوتاهی از انقلاب اسلامی معرفی گردیده است در بخش دیگر این مجموعه بخش هایی از حماسه دفاع مقدس در قالب شبیه سازی مناطق جنگی خاطره هشت سال دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه فرهنگی در بلوار کلانتری پس از مرکز تحقیقات کشاورزی واقع گردیده است.

پارک موزه دفاع مقدس

پارک موزه دفاع مقدس پروژه ای در حال احداث است که گوشه هایی از خاطرات دفاع مقدس را برای مردم بازسازی میکند این مجموعه در ضلع شرقی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

 

پارک موزه دفاع مقدس

مجموعه باغ مینیاتور

در این پارک موضوعی سعی شده تا گوشه ای از جاذبه های منحصر به فرد تاریخی ایران در قالب ساخت ماکت هایی با مقیاس کوچک و شعار همه ایران را یکجا ببینیم به مخاطب نمایش داده شود. از جاذبه های یه نمایش در آمده در این مجموعه می توان به ماکت تخت جمشید، فردوگاه مشهد ، راه آهن مشهد و …اشاره نمود.

 

باغ مینیاتور مشهد

 

باغ مینیاتور مشهد

فرهنگسرای کودک و آینده

در این فرهنگسرا سعی شده تا به گونه ای کلیه موضاعت جذاب برای بچه ها سرجمع گردد و کودکان در قالب تفریح و سرگرمی آموخته هایی از دانش و فرهنگ شهروندی را با خود به یادگار ببرند این مجموعه دارای ۵ سالن مجزا با موضاعات متنوع و یک آمفی تئاتر مخصوص کودک می باشد فرهنگسرای کودک و آینده در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع شده است.

 

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

 

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

فرهنگسرای کودک و آینده مشهد

فرهنگسرای پایداری

مجموعه فرهنگسرای پایداری در طی بیش از ده سال فعالیت خود تلاش نموده تا همواره یادها و خاطره های جنگ تحمیلی را برای مردم زنده کند و جان فشانی های سربازان میهن را تازه نگه دارد این مجموعه کوچک در ضلع غربی بوستان کوهسنگی واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای پایداری مشهد

فرهنگسرای انتظار

در این فرهنگسرا با عبور از مسیری که یادآور روز مرگی ها و زندگی فانی دنیوی است مسئله ظهور و مهدویت را برای مردم بازگو میکند این فرهنگسرا در بوستان امت واقع گردیده است.فرهنگسرای انتظار در خیابان آبکوه خیابان مجد روبه روی مجد ۳۸ واقع شده است.

 

فرهنگسرای انتظار مشهد

فرهنگسرای ترافیک

در این مجموعه سعی شده تا در قالب بازی اصول اولیه آموزش فرهنگ شهروندی را برای کودکان بازگو کند و مفاهیمی چون تابلو های راهنمایی رانندگی قوانین شهری و…برای مخاطبین بازگو میشود. این فرهنگسرا بلوار دانشجو دانشجو ۲۹ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای ترافیک مشهد

فرهنگسرای انقلاب

این فرهنگسرا به صورت تخصصی به موضوع انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و یادآور حوادث وآن  برهه حساس ایران است. این مجموعه در خیابان ۵ تن پنج تن۴۸ جنب پارک ارم واقع شده است.

 

فرهنگسرای انقلاب

فرهنگسرای حجاب

این فرهنگسرا سعی برآن نموده تا اهمیت و ضرورت مسئله حجاب را برای مردم به خصوص جوانان و جوانان و این فرضیه علمی را به عموم مردم بازگو کند این مجموعه در پارک ویژه بانوان بلوار هدایت هدایت غربی انتهای هدایت ۲۹ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای حجاب مشهد

 

فرهنگسرای حجاب مشهد

فرهنگسرای زیارت

در این مجموعه فرهنگی بازدید کننده با دلایل  فلسفی و دینی در زمینه با نزول انجام فرضیه زیارت و ارتباط روحانی میان بنده و خداوند می پردازد این مجموعه در بلوار وحدت در بوستان وحدت واقع گریده است.

 

فرهنگسرای زیارت مشهد

فرهنگسرای سلامت

مجموعه فرهنگسرای سلامت سعی بر آن دارد تا با اصول ابتدایی بهداشت و سلامت فردی عموم افراد جامعه را آگاه نماید این فرهنگسرا در خیابان آزادی ۹۷ واقع گردیده است .

 

فرهنگسرای سلامت مشهد

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن

مجموعه فرهنگی شهر زیبا و ایمن بر آن دارد تا با آموزش ابتدایی فرهنگ شهروندی و آموزش رعایت مسائل ایمنی از سنین کودکی زمینه ساز توسعه فرهنگ شهروندی و در نتیجه ایجاد شهری پویا تر گردد این مجموعه در قاسم آباد خیابان شریعتی ۴۵ واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن مشهد

 

فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن

فرهنگسرای فناوری و رسانه

در این مجموعه سعی شده تا مسائل مختلف همچون کاربرد تکنولوزی در زندگی روزمره و نیز تکنولوژی در قالب مسائل شهری برای شهروندان ارائه شود این مجموعه در بلوار هفت تیر بوستان لاله واقع گردیده است.

 

فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد

فرهنگسرای بهشت

فرهنگسرای بهشت به صورت تخصصی سعی نموده تا گوشه ای از مفاخر و شخصیتهای برجسته شهر مشهد را از گذشته تا به امروز معرفی نموده است خوده بنر این فرهنگسرا از مکانهای دیدنی شهر مشهد به شمار آمده و در ضلع جنوبی فرهنگسرا موزه مردم شناسی کوچکی واقع گردیده است.

در شهر مقدس مشهد چندین فرهنگسرای دیگر همچون فرهنگسرا رسالت ،بهرمان ،غدیر،خانواده، و فرهنگسرای امام رضا (ع) نیز احداث گریده که آموزشهایی که در این مراکز داده می شود مجموعه ای از آموزشهای فرهنگی و هنری بوده است و معمولا به صورت تخصصی ارائه خدمات نمی کند.

در شهر مقدس مشهد دو پارک موضوعی خصوصی نیز احداث گردیده که از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد می باشند و به معرفی مختصر این مجموعه ها نیز می پردازیم:

سرزمین پروفسور بازیما

این مجموعه سعی بر آن دارد تا با معرفی راز آفرینش بارقه هایی از کنجکاوی را در مخاطب روشن کند در این مجموعه شگفت انگیز بازدید کننده سفری شگفت انگیز را در یک ماشین زمان آغاز کرده و با چگونکی موجودات زنده در طی تاریخ زمین آشنا میشود و سرانجام پس از طی تونل آفرینش وارد بدن انسان به عنوان اشرف مخلوقات شده و با ساختمان و عملکرد این ماشین شگفت انگیز آشنا می گردد.

 

سرزمین پروفسور بازیما

 

سرزمین پروفسور بازیما

سرزمین پروفسور بازیما

مجموعه شهر مشاغل کارالند

در این مجموعه نیز سعی بر آن است که کودکان مشاغل مختلف را در سنین پایین تجربه کنند و امید است این تجربه لذت بخش باعث شناخت هر چه بهتر استعداد آنها گشته و فرد بتواند پتانسیل  و توانایی های شخصی خود را هر چه زودتر کشف نماید.

 

 

شهر مشاغل کارالند

 

 

شهر مشاغل کارالند

 

 

شهر مشاغل کارالند

نظرتان را بگویید