جاذبه های طبیعی اطراف شهر مقدس مشهد کم نیست در این میان بر آن شدیم تا هر چند مختصر به معرفی برخی از این شگفتی های طبیعت بپردازیم. در این مطلب آبشارهای اطراف مشهد که قابلیت بازید دارند را معرفی می کنیم.

آبشارهای اطراف مشهد:

آبشار آبقد

این آبشار در روستای آب قد واقع گردیده و مسیر دسترسی آن از بلوار شاهنامه می باشد این آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد.

آبشار آبقد

آبشار ابقد

آبشار آب گرم کلات

این آبشار که در فصل تابستان مسافران زیادی را به سمت خود می خواند و از پر بازدید کننده ترین آبشار در نزدیکی روستای آب گرم و در نزدیکی روستای مشهد به کلات واقع گردیده است از ویژگی های شگفت انگیز این آبشار می توان به دمای آن اشاره نمود که در تمام سال می توان در آن آبتنی کرد.

آب گرم کلات

مجموعه آبشار های آغداشت

این آبشارهای شگفت انگیز شامل ۵ آبشار فصلی و کم آب است که در عمیق ترین و باریک ترین دره ی شرق کشور واقع گردیده و بسیار شگفت انگیز و محصور کننده است.لازم به ذکر است که بازدید از این آبشارها احتیاج به تجهیزات فنی داشته و برای تمام افراد قابل بازدید نیست. این مجموعه آبشار در روستای آغداشت پس از کلات نادر واقع گردیده است.

آبشار های اخلمد

آبشار اخلمد معروفترین آبشار خراسان است که مسیر آن در سالهای اخیر بهسازی گردیده است شاید بتوان گف که یکی از زیباترین آبشار های شرق ایران است. این آبشار به دلیل سهولت در دسترسی برای کلیه مردم قابل بازدید بوده و امکانات رفاهی نیز در این محل احداث گردیده است.

اخلمد

آبشار های دره اجنه

این آبشارها نیز در روستای اخلمد واقع گردیده و بسیار سعد عبور و فنی می باشد این آبشار ها برای بازدید افراد مبتدی توصیه نمیگردد و تا کنون چندین کشته داده است.

دره اجنه

آبشار ارتکند

این آبشار در روستای ارتیکند در جاده کلات به سررود واقع گردیده است باید در نظر داشت که این آبشار در داخل اردوگاه سپاه واقع شده و در بعضی مواقع محدودیت بازدید دارد، این آبشار ساختاری استثنایی و شکلی منحصر به فرد داشته و با هیچ آبشاری دیگر در خراسان قابل مقایسه نیست.

ارتکند

آبشار ارتکند

آبشار المتین

این آبشار که ۲۰ متر ارتفاع دارد در جاده مشهد به کلات و در فرعی روستای آب گرم واقع گردیده است. برای رفتن به این روستا که کمی دور افتاده است باید روستای متروکه المتین را یافت و معمولا پیدا کردن این آبشار بدون بلد محلی ممکن نیست.

مجموعه آبشار های ایدلیک

این مجموعه آبشار شامل ۳ آبشار مجزا بوده که در مسیر جاده کلات به درگز جاده روستای ایدلیک واقع گریده است که محلی بسیار بکر و زیباست بازدید از این آبشار در فصول بارندگی به دلیل احتمال وقوع سیل توصیه نمی گردد.

آبشار ایدلیک

ایدلیک

آبشار عمودک

برای دسترسی به این آبشار باید از بلوار شاهنامه به سمت روستای عمودک حرکت کرد لازم به ذکر است که پس از روستای عمودک تا آبشار فاقد جاده بوده و چندین کیلومتر باید از داخل رودخانه حرکت کرد که در فصل های پر آب کمی دشوار می باشد.

آبشار اوی

برای دسترسی به این آبشار باید جاده مشهد به چناران را به سمت روستای فلزی ادامه داد و در حدود ۲ ساعت در مسیر رودخانه پیاده روی دارد و در فصل های خشک بسیار کم آب است ولی در فصل بهار زیبایی چشمگیری دارا می باشد.

آبشار اسفقو

مسیر دسترسی به این آبشار از جاده مشهد به کلات فرعی حمام قلعه روستای اسفقو می باشد. این آبشار شاید برای عموم مردم جذاب نبوده و بیشتر باب دل گروههای ماجراجو می باشد.

آبشار بار

این آبشار در مسیر جاده نیشابور به شهر فیروزه در انتهای جاده شهر بار واقع گردیده است و آبشاری بسیار زیبا و جذاب می باشد از ویژگی های شگفت انگیز این آبشار به عرض آن می توان اشاره نمود که عریض ترین آبشار خراسان رضوی به شمار می آید.

آبشار بار

آبشار بار مشهد

آبشار بوژان

از طریق جاده مشهد به نیشابور می توان به این آبشار از راه فرعی روستای بوژان دسترسی پیدا نمود، این آبشار پس از روستا در مسیر دره واقع گردیده و بسیار زیبا و سر سبز می باشد.

بوژان

آبشار بوژان

مجموعه آبشار های تفنگ دره

برای رسیدن به این آبشارهای زیبا باید از طریق جاده سد کارده به سمت روستای خرکد و سپس به سمت دره سیستان حرکت کرد ولی باید در نظر داشت که این آبشارها بسیار سعد وعبور بوده و برای گروههای مبتدی توصیه نمی گردد.

تفنگ دره

تفنگ دره مشهد

نظرتان را بگویید