۱۰ آپریل ۲۰۱۹ یک روز خاص در تاریخ برای علاقه مندان علم نجوم است. آنچه این روز را خاص و منحصر به فرد کرده، انتشار اولین تصویر واقعی از یک سیاهچاله است. هر آنچه پیش از این دیده اید شبیه سازی و انیمیشن بوده است. شما اولین انسان ها در طول تاریخ بشریت هستید که تصویر واقعی یک سیاهچاله را می بینید. این تصویر متعلق است به سیاهچاله ساگیتاریوس می باشد که در مرکز کهکشان m87 قرار دارد و ۶.۵ میلیارد برابر چگالتر از خورشید بوده و ۵۲ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.
این اتفاق حاصل تلاش چهل دانشمند از کشورهای مختلف جهان بوده که موجب ایجاد فرضیه های زیادی در ذهن بشریت شده است. در ابتدا کمی بیشتر سیاهچاله ها را بشناسیم.

سیاهچاله چیست ؟

وقتی یک ستاره بزرگ می‌میرد، هسته آن بقدری فشرده می‌شود که ستاره به حفره اسرارآمیزی به‌نام سیاهچاله تبدیل می‌شود. طبق تئوری نسبیت عام انیشتین اجرام بر فضا و زمان اطراف خود تاثیر می گذارند، البته اجرام کوچک تاثیر بسیار اندکی بر فضای اطراف خود دارند ولی اجرام بسیار چگال مانند ستاره های بزرگ و سیاه چاله ها فضا و زمان اطراف خود را خم می کند. طبق این نظریه هر چه فرد ازمرکز جرم چگال دور تر شود زمان برایش آهسته تر خواهد گذشت. سیاه چاله ها را می توان بر پایه نظریه عام انیشتین توضیح داد سیاهچاله ها با جرم زیاد و حجم کم چگالی بسیار زیادی دارند به همین دلیل فضای اطراف را مانند یک دیسک به سوی خود خم می کنند. اگر ما فضای اطراف سیاهچاله را مانند یک قیف در نظر بگیریم دهانه این قیف را افق رویداد می‌نامند.

افق رویداد چیست ؟

افق رویداد مرز، دانش ما درباره سیاه چاله ها است و تمامی رویداد های داخل این دهانه بر ما پوشیده است. دانشمندان پس از سال‌ها پژوهش و تحقیق تنها به این جواب رسیدند که هرگاه جسمی وارد لبه ی افق رویداد شود دیگر شانسی برای فرار نخواهد داشت و به ناچار با شدت هرچه تمام به درون قیف سیاهچاله کشیده می شود از آنجا که فضای اطراف سیاهچاله حالت منحنی دارد هر چیزی حتی نور هم در این مسیر منحنی به درون حفره آن حرکت خواهد کرد. برخی معتقدند موادی که وارد حفره سیاه چاله ها می شود از حفره دیگری به نام سفید چاله بیرون می آیند. طبق این فرضیه این دو حفره احتمالا باید از طریق تونلی به نام (تونل زمان) به هم متصل باشند. شاید بتوان با گذر از این تونل به زمان و جهان دیگری پا گذاشت و حتی به گذشته بازگشت، این گروه این سیستم را (کرمچاله) نامگذاری کرده اند.
از دید آنان کرمچاله تونلی است که با عبور از آن می توان مسیر چندین هزار سال نوری را در عرض چند ساعت پیمود. برای مثال فاصله نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی حدود ۴ سال نوری است و با فناوری امروز موشک‌ها، بشر باید یک میلیون سال در راه باشد تا به نزدیکی آن ستاره برسد. اما اگر واقعاً کرمچاله ای وجود داشته باشد می‌توان از یک طرف آن وارد شد و چند ثانیه بعد در نزدیکی آن ستاره از کرمچاله خارج شد. با این حال هیچ کس جرات نزدیک شدن به سیاهچاله ها را ندارد و شاید بشر هیچ گاه نتواند به راز درون سیاه چاله ها پی ببرد.

چرا نور از سیاهچاله یا همان حفره سیاه گذر نمی کند ؟

گرانش سیاهچاله‌ها به قدری زیاد است که هرچیز، حتی نوری را هم که از نزدیک آن عبورمی کند، با قدرت و شتاب باورنکردنی به درون خود می ‌کشند. همانطور که می دانید اجسامی با چشم دیده می شوند که یا از خود نور تابش کنند یا نور اجرام دیگر را منعکس سازند، اما چون سیاه چاله ها همه پرتوهای نور را جذب می‌کنند و هیچ نوری را از خود تابش نمی کنند دانشمندان نام (حفره سیاه) یا (سیاهچاله) را بر آنها نهاده اند.

black hole

دانشمندان چگونه به وجود سیاه چاله ها پی می برند ؟

اخترشناسان با بررسی مدار گردش ستاره ها به دور این نقاط تاریک و همچنین شکست نور ستاره های پشت سر سیاه چاله می‌توانند محل و اندازه این حفره تاریک را پیدا کنند. هنگامی که ستاره ها و گازهای مرکز کهکشان به افق رویداد سیاه چاله مرکزی نزدیک می‌شوند، توسط حفره سیاه شکار می‌شود. همچون آبی که دچار گرداب شده باشد شروع به چرخش به دور لبه قیف سیاهچاله می‌کند. این گازهای در حال سقوط که بر اثر اصطکاک به شدت ملتهب شدند تا لحظه نابودی کامل به طور فزاینده ای انرژی متراکمی را از خود تابش می‌کنند. بر اثر این فرآیند پرتوهایی از تشعشعات کیهانی مانند فواره از دو سوی سیاهچاله به بیرون می جهد.

اخترشناسان با اندازه گیری این پرتوها نیز می توانند به محل سیاه چاله مرکز کهکشان پی ببرند. ۲۰۰ دانشمند از سراسر دنیا با قرار دادن اطلاعات به دست آمده از ۸ رادیو تلسکوپ پیشرفته و قرار دادن آنها در کنار یکدیگر این تصویر را رقم زدند. پروژه که دو سال به طول انجامید و مکاشفه علمی بزرگی را بوجود آورد. در ویدئوی زیر چرایی ها و چگونگی تشکیل سیاهچاله را خواهید دید :

 

استیون هاوکینگ زمانی گفته بود:

“جستجو برای یافتن سیاهچاله ها مانند تلاش برای یافتن یک گربه سیاه در یک انبار زغال سنگ است.”

امروز این گربه سیاه واقعا در انبار زغال سنگ‌ کیهان پیدا شده است و تاریخ علم برگ جدیدی را به روی جهانیان گشود !

نظرتان را بگویید